Naši veslači završili takmičenja na Evropskom prvenstvu u Minhenu

Parallax Leaf - OKS

U Minhenu, na olimpijskoj regatnoj stazi, održano je Evropsko prvenstvo u veslanju. Takmičenja su održana od 11. do 14. avgusta na jednoj od najpoznatnijih regatnih staza na svetu na kojoj su, pored Olimpijskih igara 1972, održana i dva Svetska prvenstva i 13 trka Svetskog kupa. Na takmičenju na kojem je učestvovalo 554 veslačica i veslača iz 33 zemlje, Srbiju je predstavljalo ukupno 5 veslača.

Evropsko prvenstvo u veslanju u Minhenu
Martin Mačković i Miloš Vasić

Najveći favoriti za visok plasman bili su Martin Mačković i Miloš Vasić, dvojac koji je na Olimpijskim igrama u Tokiju osvojio peto mesto, a na prethodnom Evropskom prvenstvu su bili treći. Borbu za visok plasman započeli su u četvrtak 11. avgusta, nastupom u kvalifikacijama.

Pored njih dvojice, u skifu su nas predstavljali Viktor Pivač, kao i Aleksandar Filipović i Aleksandar Beđik u dubl skulu.

U dvojcu, Mačković i Vasić u trećoj grupi kvalifikacija prošli su u polufinale vremenom 7:11.17 kao prvoplasirani. U svojoj polufinalnoj trci bili su drugi, odmah iza Rumunije i vremenom 7:05.34 došli su do plasmana u finale. Naš dvojac je u finalu zauzeo šestu poziciju vremenom 7:01.05, a u odnosu na Rumune koji su bili prvi, bili su u zaostatku 16.77 sekundi.

Filipović Aleksandar i Beđik Aleksandar su u dubl skulu bili četvrti u svojoj grupi i vremenom 7:25.72 obezbedili su dalju borbu u repesažu. Vremenom 6:55.36 u repesažu bili su prvi i došli su do plasmana u polufinalnu trku. U finalu su zauzeli konačno četvrto mesto.

Viktor Pivač u skifu je u svojoj kvalifikacionoj grupi bio 4. i vremenom 8:16.36 je došao do repesaža, gde nije uspeo da se kvalifikuje u polufinale. Pivač je u repesažu zauzeo 4. mesto, što ga je odvelo u C finale u kojem usled objektivnih okolnosti nije nastupio.

Naše veslače očekuje Svetsko prvenstvo u septembru koje će biti održano u Račicama, u Češkoj.