Tri medalje za strelce Srbije

Osvojene tri medalje za Srbiju na Svetskom prvenstvu u streljaštvu! Jedanaest strelaca je predstavilo Srbiju na Svetskom prvenstvu u  gađanju vazdušnim i malokalibarskim oružjem. Medalje Srbiji su doneli: Damir Mikec, malokalibarski pištolj na 50 m – prvo mesto, Zorana Arunović u discipnini vazdušni pištolj na 10m zauzela je treće mesto i Milenko Sebić, Milutin Stefanović i Lazar Kovačević u disciplini vazdušna puška, ekipno – treće mesto. Takmičenje se održalo u Kairu (Egipat) i trajalo je od 12. do 25. oktobra.

Sastav Srbije na Svetskom prvenstvu u Kairu:

Seniori, vazdušna i MK puška trostav: Milutin Stefanović, Milenko Sebić, Lazar Kovačević;

Seniorke, vazdušna i MK puška trostav: Andrea Arsović, Teodora Vukojević, Sanja Vukašinović;

Seniori, vazdušni i MK pištolj: Damir Mikec;

Samo vazdušni pištolj: Dimitrije Grgić, Duško Petrov;

Seniorke, vazdušni pištolj: Zorana Arunović, Brankica Zarić.

tri medalje za Srbiju na Svetskom prvenstvu u streljaštvu
Zorana Arunović, Mediteranske igre Oran 202

Četvrtak, 14. oktobar 2022. godine

U kvalifikacijama vazdušnom puškom za muškarce najuspešniji je bio Milutin Stefanović. Pogodio je 627,8 krugova, što je bilo dovoljno za 16. mesto.

Milenko Sebić je zauzeo 45, a Lazar Kovačević 58. poziciju. Obojica su se našli u sredini plasmana u konkurenciji 114 takmičara. Takmičari iz Azije su i u ovoj disciplini bili najuspešniji, a samo trojica Evropljana su se kvalifikovala za finale.

Kvalifikacije vazdušnom puškom za žene su bile još masovnije. Na liniju je izašlo 135 žena. Teodora Vukojević se plasirala na 42, Sanja Vukašinović na 70, a Andrea Arsović na 96. mesto.

Petak, 15. oktobar 2022. godine

Drugog dana takmičenja Zorana Arunović je vazdušnim pištoljem osvojila bronzanu medalju i postala prva srpska sportistkinja koja je Srbiji donela kvotu za Olimpijske igre u Parizu. Zorana je odlično gađala u kvalifikacijama, pogodila je 590 krugova i sa drugog mesta ušla u finale. U finalnom delu sa 253.9 osvaja treće mesto.

Dug, ali uspešan takmičarski dan imala je muška ekipa vazdušnom puškom (Milutin Stefanović, Milenko Sebić, Lazar Kovačević), koja je zauzela četvrto mesto u kvalifikacijama.

Uz Arunovićevu, u takmičenju vazdušnim pištoljem, Srbiju je predstavljala i Brankica Zarić, koja je u konkurenciji 107 dama zauzela 18. mesto.

U takmičenju vazdušnim pištoljem za muškarce učestvovalo je 120 strelaca, a Damir Mikec se plasirao na 21, Dimitrije Grgić na 35, a Duško Petrov na 66. mesto.

Muški tim (Milutin Stefanović, Milenko Sebić, Lazar Kovačević) je u prvoj fazi, u kojoj svaki član ispaljuje po 30 dijabola, zauzeo sedmo mesto i prošao u drugu fazu, među osam najboljih. U drugoj fazi Srbija je takmičenje završila na četvrtom mestu sa 624,8 krugova.

Naša ženska selekcija (Andrea Arsović, Teodora Vukojević, Sanja Vukašinović) je osvojila 20. mesto.

Subota, 16. oktobar 2022. godine

Srpski muški trio je vazdušnom puškom do trijumfa došao već posle 10 hitaca. Naš tim je Mađare savladao 16:4 u poenima. Sebić, Stefanović i Kovačević su posle nekoliko ekipnih medalja na Evropskim prvenstvima, Svetskim kupovima, prvi put došli do postolja u timskom takmičenju na šampionatu sveta.

Muški tim vazdušnim pištoljem (Damir Mikec, Dimitrije Grgić, Duško Petrov) je u konkurenciji 22 ekipe, zauzeo deseto mesto. Od osme pozicije i plasmana u drugu rundu, Srbiju su delila dva kruga.

Nedelja, 17. oktobar 2022. godine

Četiri srpske ekipe su se našle u gornjoj polovini plasmana, ali nisu uspeli da stignu do borbe za medalje. Najuspešniji su bili Zorana Arunović/Damir Mikec u miksu pištoljem. Oni su zauzeli 20. mesto sa 574 kruga, pet manje od šestog mesta koje je vodilo u borbu za medalje. Drugi tim Srbije pištoljem (Brankica Zarić/Duško Petrov) se plasirao na 30. poziciju u konkurenciji 64 parova. Arsović i Lazar Kovačević su osvojili 29, a Teodora Vukojević i Milutin Stefanović 34. mesto.

Ponedeljak, 18. oktobar 2022. godine

Damir Mikec je osvojio titulu šampiona sveta u gađanju malokalibarskim pištoljem na SP u Kairu! Olimpijski vicešampion vazdušnim pištoljem je bio pri vrhu ili na čelnoj poziciji od samog početka i rezultatom 567, 2 krugova dolazi do prvog mesta.

Petak, 21.oktobar 2022. godine

Lazar Kovačević je u drugoj eliminacionoj grupi zauzeo četvrto mesto sa vrednih 588 krugova. Milenko Sebić je bio 14. u istoj grupi, a Milutin Stefanović je zauzeo 26. mesto u prvoj grupi.

Tri naše seniorske reprezentativke su kroz eliminacije izborile plasman u kvalifikacije.

Teodora Vukojević je zauzela 32. mesto u kvalifikacijama sa 582 kruga. Andrea Arsović je sa istim rezultatom osvojila 34. mesto, a Sanja Vukašinović se plasirala na 54. poziciju.

Subota, 22. oktobar 2022. godine

Ženska seniorska ekipa Srbije zauzela je 15. mesto u kvalifikacijama ekipnog takmičenja MK puškom u trostavu na Svetskom prvenstvu u Kairu. Sastav Srbije (Teodora Vukojević, Andrea Arsović, Sanja Vukašinović) je skupio 1.300 krugova.

Milenko Sebić je sa 586 krugova zauzeo 31. poziciju. Milutin Stefanović je zabeležio isti rezultat, ali zbog manjeg broja unutrašnjih centara zauzeo je 34. mesto. Lazar Kovačević je sa 585 završio na 38. poziciji.

Andrea Arsović, Teodora Vukojević i Sanja Vukašinović ispunile su prvi cilj u nadmetanju malokalibarskom puškom i kroz eliminacije izborile su se za plasman. Teodora Vukojević, koja je gađala 582 kruga, zauzela je 19. mesto u prvoj grupi, u kojoj je Andrea Arsović završila na 31. poziciji. Sanja Vukašinović je bila 35. u drugoj grupi.

Nedelja, 23. oktobar 2022. godine

Srpski muški tim puškom osvojio je sedmo mesto u ekipnom takmičenju u trostavu.

U prvoj fazi kvalifikacija MK puškom, sastav Srbije Milenko Sebić, Milutin Stefanović, Lazar Kovačević, koji je pre nedelju dana osvojio bronzu vazdušnom puškom, je u prvom delu zauzeo peto mesto sa 1.317 krugova i plasirao se među osam najboljih. U drugoj fazi kvalifikacija, tim Srbije je sa četvrte pao na sedmu poziciju i time je izgubio plasman za medalju.

U kvalifikacijama takmičenja mešovitih parova MK puškom u trostavu, učestvovala su dva srpska miksa. Tim Sanja Vukašinović/Milenko Sebić je zauzeo 24, a tandem Andrea Arsović/Lazar Kovačević 36. mesto.

U bilansu medalja Srbija podelila je osmo i deveto mesto sa Norveškom, iako u velikom broju disciplina naša zemlja nije imala predstavnike.