Košarkaši Srbije vicešampioni sveta!

Košarkaši Srbije osvojili su srebro i postali vicešampioni sveta, pošto su u finalu Svetskog prvenstva u Manili izgubili od selekcije Nemačke sa 77:83.

košarkaši Srbije
Photo by FIBA

Naši košarkaši su svoj nastup na Svetskom prvenstvu u Manili održanom u periodu od 25. avgusta do 10. septembra započeli pobedom. U utakmici prvog kola grupe B, tim Srbije je savladao reprezentaciju Kine sa 105:63. Nakon početnih 0:6, Srbija je preko Milutinova i Stefana Jovića uhvatila priključak. Sredinom prve deonice, košarkaši Srbije su preuzeli vođstvo koje je do isteka desetog minuta naraslo na 25:14. Krajem prvog kvartala, peh je imao Filip Petrušev koji je posle osam postignutih poena doživeo povredu nakon koje se više nije vraćao u igru. Druga četvrtina je bila veoma efikasna za naš tim, a na 30 postignutih poena Srbije, nacionalni tim Kine je uzvratio sa 20, što je u zbiru donelo velikih +21 za Srbiju na poluvremenu susreta. Ni treći period igre nije doneo promenu u odnosu snaga na terenu. Nastavili su reprezentativci Srbije da kontrolišu dešavanja na terenu, a kao kruna toga je došla trojka Dušana Ristića za 77:47 posle 30 minuta igre. U poslednjoj četvrtini, naši košarkaši su nastavili u istom ritmu i rutinski priveli meč kraju i odneli trijumf sa konačnih +42.

U drugom kolu grupe B, „Orlovi“ su ubedljivo savladali Portoriko i tako overili plasman u narednu fazu takmičenja. Selektor Pešić se odlučio da i ovu utakmicu počne sa istom petorkom kao protiv Kine. Stefan i Nikola Jović, Ognjen Dobrić, Nikola Milutinov i Bogdan Bogdanović su vrlo brzo pokazali razliku u kvalitetu i doneli srpskom nacionalnom timu dvocifrenu prednost. Kako je rezultat rastao, selektor Pešić je bio u prilici da drži visok ritam sa svom jedanaestoricom raspoloživih košarkaša, jer je Filip Petrušev ovaj meč propustio zbog povrede. Nakon 20 minuta igre, na semaforu je stajalo velikih 57:27 u korist Srbije. Početak treće deonice je prošao u znaku nominalnog domaćina večerašnjeg susreta. Ekipa Portorika je nakon tri i po minuta igre smanjila zaostatak na 22 poena, ali je posle tajm-auta Svetislava Pešića, Bogdan Bogdanović trojkom najavio zaustavljanje serije Portorika. Ipak, nastavili su Portorikanci da pogađaju šuteve van linije 6,75m što im je donelo smanjenje razlike na 17 poena uoči poslednje deonice. Dobra igra u trećem periodu dala je zamajac Portorikancima koji su na pet minuta pre kraja susreta prišli na svega deset poena zaostatka. U narednom napadu, Aleksa Avramović hvata ofanzivni skok posle promašaja Milutinova i sa linije za slobodna bacanja prekida seriju Portorika. Odmah zatim, Bogdan Bogdanović sa četiri vezana poena vraća +17 i uvodi utakmicu u mirniju završnicu. Tačku na meč, stavio je zakucavanjem Nikola Jović na asistenciju Stefana Jovića.

U trećem kolu grupe B, naši košarkaši su ubedljivo savladali Južni Sudan. I u treću utakmicu u Manili reprezentativci Srbije su ušli maksimalno fokusirani, što je rezultiralo sa 30 postignutih poena u prvih deset minuta igre. Kapiten Bogdanović sa osam poena i četiri asistencije u ovom periodu i Nikola Jović sa deset poena su vukli napred srpski tim. Ni druga četvrtina se nije mnogo razlikovala, pa su “Orlovi” na polovini susreta imali 17 poena prednosti. Nakon povratka iz svlačionice, reprezentativci Srbije su imali interni trojkaški obračun tokom kojeg su pogađali Dobrić, Bogdanović i Nikola Jović za plus 29 pred tajm-aut Južnog Sudana na polovini treće četvrtine. Dok su njegovi saigrači pogađali spolja, Nikola Milutinov je nastavio gde je stao u prva dva meča, uspostavivši dominaciju pod oba koša. Do isteka treće deonice, Južni Sudan je imao period efikasnije igre i uspeo da se približi na 65:83. U poslednjih deset minuta igre, reprezentativci Srbije su brzo stavili tačku na utakmicu vrativši rezultatsku prednost na više od 20 poena. Malo nakon isteka šestog minuta četvrte četvrtine, srpski tim je postigao više od 100 poena i tada je otvoreno ostalo samo još pitanje koliko će postići do kraja meča.

Prvi meč u novoformiranoj grupi, reprezentacija Srbije je odigrala protiv Italije. U utakmici punoj preokreta, pobedu je odnela selekcija Italije rezultatom 78:76.  Duel protiv starih rivala počeo je sa po nekoliko neiskorišćenih napada na obe strane, da bi Italija bila prvi tim koji je pronašao svoj ritam u napadu i poveo sa deset poena razlike. Ipak, strpljivom igrom, srpski reprezentativci su do isteka desetog minuta prišli na -4, da bi u drugoj četvrtini stigli do preokreta. Tada je usledio novi nalet Italijana i novih pet poena prednosti za rivala. Ali, smiraj prvog poluvremena pripada Srbiji koja preko Milutinova prilazi na -1, a potom i trojkom uz zvuk sirene kapitena Bogdanovića prelazi u vođstvo od 42:40. I uvod treće deonice je protekao u čvrstoj igri na obe strane, uz pogotke sa linije slobodnih bacanja i poene ispod samog obruča koje su za tim Srbije doneli Milutinov i Stefan Jović. Čvrsta igra i velika borbenost u odbrani srpskog nacionalnog tima, nagrađeni su novim poenima Milutinova i zakucavanjem Dobrića što je Srbiji donelo +13 u 25. minutu meča. Trojkom Nikole Jovića, Srbija brzo stiče i maksimalnih 16 poena prednosti, ali se reprezentacija Italije do isteka treće četvrtine približava na 62:59. U poslednjoj četvrtini, utakmica ponovo postaje u potpunosti neizvesna, a na pet minuta pre završetka susreta, Italija ima tri poena prednosti posle koša Fontekija. U poslednjih 40 sekundi, Italija je ušla sa četiri poena prednosti, ali je Bogdanović sa linije slobodnih bacanja smanjio na 76:78. Srbija uspeva da odbrani poslednji napad, ali ne i da postigne trojku za pobedu.

U poslednjem kolu, naš tim je u „Araneta koloseumu“ savladao Dominikansku Republiku sa 112:79. Od početka meča, srpski reprezentativci su energičnom igrom nametnuli rivalu ritam koji im više odgovara. Pogađali su u seriji Marinković, Bogdanović i Milutinov za 29:15 posle prvih deset minuta. Druga deonica je protekla u istom ritmu, a već nakon nekoliko napada, Stefan Jović pogađa za 40:20. Do isteka prvog dela meča, srpski nacionalni tim je kontrolisao ritam pa se na petnaestominutnu pauzu otišlo pri rezultatu 56:35. I u drugo poluvreme selektor Pešić je ušao sa istom petorkom koja je započela susret. Gde su stali u prvih 20 minuta, Stefan i Nikola Jović, Vanja Marinković, Bogdan Bogdanović i Nikola Milutinov su nastavili u trećoj deonici. Pokušavala je Dominikanska Republika da preko Taunsa uhvati rezultatski priključak, ali bez većeg uspeha jer su „Orlovi“ nastavili da igraju u ritmu u kojem su slomili protivnika. Pred početak poslednjeg perioda, konačan ishod meča pri rezultatu 87:53 je bio izvestan i ostalo je samo da se odigra poslednja deonica pa da Srbija i zvanično postane četvrtfinalista šampionata sveta. U poslednjoj četvrtini, Srbija je malo po isteku 4. minuta igre prešla 100 postignutih poena nakon zakucavanja Filipa Petruševa, čime je stavljena tačka na ovaj meč.

U četvrtfinalnom duelu, košarkaši Srbije su zahvaljujući sjajnoj igri savladali Litvaniju – 87:68. Prva četvrtina je protekla u znaku dobrog šuta za tri poena tima sa Baltika, dok su srpski reprezentativci uglavnom uzvraćali nakon prodora i igrom ispod koša. Uz odnos postignutih trojki 5:1 u korist rivala, rezultat je posle deset minuta igre glasio 25:24. Iako je Litvanija imala dva puta šest poena prednosti, Srbija je u poslednja dva minuta prve deonice svela minus na pola koša. Energičnu igru u odbrani s kraja prve četvrtine, “Orlovi” su pretvorili u rezultatski preokret ubrzo nakon starta druge deonice. Nekoliko ukradenih lopti, uz veću kontrolu defanzivnog skoka doneli su srpskom timu šest poena prednosti na sredini druge četvrtine. Lek za čvrstu odbranu Litvanaca, Bogdanović i Gudurić su pronalazili u prodorima kroz sredinu reketa odakle su nalazili rešenja u napadu Srbije za maksimalnih +9. Ipak, nakon dva napada Litvanija prilazi na šest poena razlike, kada selektor Pešić reaguje tajm-autom. Poeni Milutinova na drugoj strani bivaju anulirani sa linije slobodnih bacanja, da bi potom kapiten Bogdanović sa pet vezanih poena doneo 49:38 posle dvadeset minuta igre. Treću deonicu tim Litvanije započinje serijom 5:0. Ipak, nalet rivala koji je za tri minuta postigao deset poena uspevaju da umire trojkama Nikola i Stefan Jović. Odmah potom, “Orlovi” su uspeli da umire dva napada rivala i to materijalizuju. Nova trojka Stefana Jovića za +14 sredinom trećeg perioda bila je povod za tajm-aut Litvanije. Do isteka treće četvrtine, Srbija je nastavila da kontroliše dešavanja na parketu, a 18 poena prednosti pred istek 30. minuta, Srbiji donosi Aleksa Avramović. U četvrtoj četvrtini, naši košarkaši nisu dozvolili rivalu da ugrozi prednost Srbije, već su nakon dve uzastopne trojke Petruševa stekli velikih +25 na šest minuta pre kraja susreta. Već tada je bilo jasno da će Srbija ostvariti veliku pobedu i igrati u polufinalu Svetskog prvenstva u Manili.

Naša reprezentacija je u polufinalu posle maestralne igre savladala Kanadu 95:86. Početak utakmice je protekao u znaku čvrste odbrane na obe strane terena koju su tek sa po dve trojke uspeli da probiju reprezentativci Srbije (Dobrić i Bogdanović) i Kanade. Kapiten Bogdanović je sa osam poena u prvoj deonici postavio ritam igre Srbije, da bi ulaskom sa klupe Aleksa Avramović dodao dozu ekstra agresivnosti. Tokom poslednja tri minuta igre u prvoj četvrtini, Srbija uspeva da stekne osam poena prednosti. Drugu četvrtinu reprezentativci Kanade započinju sa dve uzastopne trojke na koje je sa pet poena odgovorio Marko Gudurić. Igrali su rivali agresivno na obe strane terena, ali je Bogdan Bogdanović trojkom ponovo vratio +8 za Srbiju u 14. minutu igre. Do odlaska na petnaestominutnu pauzu, uspeli su srpski reprezentativci da tu prednost uvećaju na 52:39. Treća četvrtina je počela sa nekoliko neuspešnih napada za srpski tim koje su Kanađani materijalizovali i sa dve trojke učinili razliku jednocifrenom. Nastavili su rivali sa fizički jakom igrom na obe strane terena, što im je polovinom teće deonice donelo smanjenje zaostatka na 59:52. Do isteka 30. minuta, srpski tim je uspeo da trojkama Gudurića i Marinkovića vrati dvocifrenu prednost za 75:63. Poslednja četvrtina počinje sa dva poena Avramovića, kao i trojkom Gudurića, koje na drugoj strani Kanađani uspevaju da neutrališu zahvaljujući pogocima van linije 6,75 metara. Na polovini četvrte četvrtine, Kanada uspeva da ponovo priđe na deset poena zaostatka – 86:76. Tada odgovornost preuzima kapiten Bogdanović koji postiže pet vezanih poena, na šta je sa 2+1 uzvratio Bruks. Međutim, čvrsta odbrana na jednoj, Bogdanović i Davidovac na drugoj strani vode Srbiju do nove serije od 6:0 i velikih 95:79 na 2:12 pre kraja. Do isteka 40. minuta, naši momci su potpuno kontrolisali situaciju na terenu i više nego zasluženo došli do istorijskog trijumfa i plasmana u veliko finale Svetskog prvenstva.

U velikom finalu, srpski nacionalni tim je izgubio od Nemačke 77:83. Meč je počeo pogocima Stefana i Nikole Jovića za početnih 5:0 u korist Srbije. Na drugoj strani, uzvratili su Franc Vagner i Šruder. U trećem minutu sureta, povredu prilikom prodora je zaradio Ognjen Dobrić koji je morao van igre, a njegovo mesto je zauzeo Vanja Marinković. Timovi su se smenjivali u vođstvu tokom većeg dela ovog perioda, a nakon sedam minuta igre, na semaforu je stajalo 19:19. Do isteka prve deonice, Srbija je za nijansu bila efikasnija pa je rezultat posle deset minuta glasio 23:26. U drugoj četvrtini, posle dva poena Filipa Petruševa sa linije slobodnih bacanja, Nemačka dolazi do serije od 7:0 na koju odgovaraju trojkom kapiten Bogdanović i „krađom“, a potom i pogotkom za dva Dejan Davidovac. Uspeli su naši košarkaši da ponovo steknu +4 nakon dve dobre odbrane, ali su Nemci ponovo uzvratili mini serijom 5:0 i prešli u minimalno vođstvo, što je bio znak za tajm-aut selektora Pešića. Na polovini meča, bilo je potpuno izjedačeno (47:47). Velika borba nastavila se i u trećoj četvrtini. Nemačka je imala i +4, ali je Milutinov sa linije slobodnih baca približio Srbiju na -2 na 15 minuta pre završetka meča. Pronalazili su srpski reprezentativci rešenja u napadu, ali lopta nije htela u koš čak ni sa linije slobodnih bacanja. Takođe, nekoliko snažnijih kontakata pod košem rivala je označeno kao čisto, što je na drugoj strani rezultiralo serijom rivala koji je stekao 11 poena prednosti. Na isteku trećeg perioda, rezultat je glasio 69:57. Početak poslednje četvrtine, doneo je mini seriju Srbije 7:2. Pokušavali smo da se približimo, ali su Nemci kontrolisali rezultat i čuvali višak od sedam do devet poena, koristili naše greške u napadu. Drugu trojku u ovoj četvrtini pogodio je sjajni Avramović, a onda je i fauliran na šutu za tri poena i smanjio je 1:21 pre kraja na 75:78. Ukrao je loptu Bogdanović, ali je Gudurić promašio trojku. Fauliran je Šruder, koji je samo jednom bio siguran za 79:75 na 48.7 sekundi pre kraja. Fauliran je Gudurić na ulazu, pogodio je dva penala za 77:79 na 39.5 sekundi pre kraja. Realizovao je ulaz Šruder i doneo Nemcima 81:77 na 21.4 sekunde pre poslednje sirene. Promašio je trojku Avramović, Gudurić dodao loš pas, a onda je Šruder fauliran. Pogodio je kapiten Nemačke oba penala za konačnih 83:77.