Datum održavanja: 10. okt - 24. okt 1964.
Zemlje: 93
Sportisti: 5140
Sportovi: 19 sportova (163 disciplina)

Prvi put Igre su se održale u Aziji, a Japan je izborom poslednjeg nosioca olimpijskog plamena ovom činu dao politički karakter. Poslednji nosilac bio je Jošinori Sakai, koji je rođen u Hirošimi na dan kada je na nju bačena atomska bomba.

Američki plivač Don Šolander osvojio je dotad rekordan broj medalja u plivanju – 4 zlatne sa tri svetska i jednim olimpijskim rekordom, mađarski vaterpolista Deže Đarmati osvojio je petu uzastopnu medalju, a prvi maratonac koji je odbranio olimpijsku titulu bio je Etiopljanin Abebe Bikila, iako je samo šest meseci pre trke operisao slepo crevo.

Novi olimpijski sportovi postaju džudo i odbojka.

Jugoslavija učestvuje sa 76 sportista u 9 sportova i osvaja 5 medalja (2, 1, 2). Zlatne medalje osvojili su Miroslav Cerar i Branislav Simić.

Igre otvorio: car Hirohito
Olimpijski plamen: Jošinori Sakai, rođen u Hirošimi na dan eksplozije atomske bombe.
Olimpijska zakletva: Takaši Ono (gimnastika).
Medalje osvojila: 41 zemlja.
Bilans medalja: 1. SAD 90 (36, 26, 28)

Gradovi protivkandidati: Detroit, Beč i Brisel.

Jugoslavija-1964

Jugoslavija učestvuje sa 76 sportista u devet sportova (atletici, vaterpolu, veslanju, gimnastici, kajaku i kanuu, košarci, plivanju, vaterpolu, fudbalu) i sa pet medalja (2 zlatne, 1 srebrna, 2 bronzane), zauzela 19. mesto među zemljama osvajačima medalja.

Medalje su osvojili Miroslav Cerar (zlatna i bronzana), Branislav Simić (zlatna), vaterpolisti (srebrna) i Branko Martinović (bronzana).

Prvi zlatni trofej za naše rvanje osvojio je Branislav Simić (87 kg), koji je u ekipu uskočio u poslednji čas. Razlog za kolebanje selektora bili su Simićevi neuspesi u Melburnu (1956) i Rimu (1960).

Gimnastika se zahvaljujući Miroslavu Ceraru vratila olimpijskim medaljama posle punih 28 godina (Štukelj, 1936).

REZULTATI I PLASMANI

Osvajači medalja:

Branislav Simić, rvanje grčko-rimski, 87 kg – ZLATNA MEDALJA
REZULTATI (20 takmičara iz 20 zemalja).- Prvo kolo: Haloši (HUN) 2:0; drugo kolo:
Grafinjo (ARG) 2:0 (tuš); treće kolo: Punkari (FIN) 2:0; finalna runda: Olejnik (URS) 1:1.