Ženska košarkaška reprezentacija Srbije osvojila peto mesto na Evropskom prvenstvu

FIBA Evropsko prvenstvo u košarci za žene 2023 održano je u periodu od 15. do 25. juna u Sloveniji i Izraelu. Ženska košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je peto mesto na Evropskom prvenstvu i obezbedila plasman na kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre 2024.

Photo by FIBA

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije pobedom je započela svoj nastup na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu, pošto su u prvom kolu izabranice selektorke Marine Maljković slavile protiv ekipe Turske sa 71:63. Najbolja u našim redovima bila je Ivon Anderson sa 17 poena, a dvocifrene su bile i Jovana Nogić sa 11 i Maša Janković sa upisanih 10 poena. U drugom kolu Evrobasketa, košarkašice Srbije su ubedljivo savladale reprezentaciju Slovačke rezultatom 90:52. Najefikasnija u redovima Srbije bila je Ivana Raca sa 16 poena, Saša Čađo upisala je 11, a Tina Krajišnik 10 poena. Međutim, u poslednjem kolu grupne faze takmičenja, naše košarkašice poražene su od selekcije Mađarske. Najbolja u redovima Srbije je bila Ivon Anderson sa 18 poena, a dvocifrena je bila i Jovana Nogić koja je postigla 10 poena. Izabranice Marine Maljković su tako grupnu fazu završile sa dve pobede i jednim porazom.

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije uspela je da se plasira u četvrtfinale Evropskog prvenstva pošto je rezultatom 66:60 savladala selekciju Velike Britanije. Najbolja u našim redovima bila je Jovana Nogić koja je postigla 16 poena, a uz nju je bila dvocifrena i Ivon Anderson koja je dodala 10 poena. Međutim, u četvrtfinalu, naše košarkašice izgubile su od reprezentacije Belgije. U našim redovima najbolja je bila Ivon Anderson sa upisanih 20 poena.

Ipak, košarkašice Srbije su uspele da ostvare glavni cilj na Evropskom prvenstvu i izbore plasman u kvalifikacije za Olimpijske igre u Parizu 2024. U borbi za plasman od 5. do 8. mesta, Srbija je pobedila Crnu Goru sa 63:58 i time se plasirala među 6 prvoplasiranih selekcija na Evrobasketu, što omogućava učešće na kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre. U našem timu najefikasnija je bila Ivon Anderson sa 23 poena, a dvocifrene su bile i Aleksandra Crvendakić sa 11 i Jovana Nogić sa 10 poena.

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je peto mesto na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu, pošto je pobedila selekciju Nemačke rezultatom 78:62. Najefikasnija u ekipi Srbije bila je Ivon Anderson sa 16 poena, dok je Mina Đorđević postigla 12 poena. Po 10 poena su upisale Aleksandra Crvendakić i Dragana Stanković. Ovo je bila utakmica za plasman, ali bez većeg rezultatskog značaja, jer su obe ekipe obezbedile plasman na kvalifikacione turnire za Olimpijske igre u Parizu 2024.