Četiri medalje za srpske strelce na Svetskom kupu u Bakuu!

Treći Svetski kup u streljaštvu u 2022. godini održava se u periodu između 27. maja i 7. juna u glavnom gradu Azerbejdžana, Bakuu. Na ovom takmičenju Svetske streljačke federacije (ISSF) učestvuje čak 703 strelaca iz ukupno 65 zemalja sveta. Srbiju je predstavljalo osmoro strelaca, šestoro takmičara puškom i dvoje pištoljem. Oni su osvojili dve zlatne medalje u pojedinačnoj konkurenciji, kao i jedno srebrno i jedno bronzano odličje u takmičenju miks parova. Ukupno četiri medalje za srpske strelce na Svetskom kupu u Bakuu!

Rekapitulacija nastupa srpskih strelaca na SK u Bakuu

Subota, 28. maj 2022. – Svetski kup u Bakuu počeo je kvalifikacijama u gađanju vazdušnom puškom. Najuspešniji srpski strelac bio je Lazar Kovačević, koji je pogodio 630,6 krugova. Lazar je ostvario najbolji rezultat dana u muškoj konkurenciji i plasirao se u finale kao prvi u kvalifikacijama. Istog dana, nastupali su i Milutin Stefanović koji se našao na 16. poziciji, kao i Milenko Sebić koji je zauzeo 53. mesto. Naše strelkinje, Andrea Arsović i Teodora Vukojević, zauzele su 25, odnosno 39. mesto.

Nedelja, 29. maj 2022. – Naši sjajni strelci nastavili su da nižu medalje na velikim takmičenjima u organizaciji ISSF u 2022. godini. Lazar Kovačević je osvojio zlatnu medalju u gađanju vazdušnom puškom, dok je Damir Mikec došao do najsjajnijeg odličja u nadmetanju vazdušnim pištoljem.

Kovačević je u kvalifikacijama zauzeo prvo mesto, pogodivši 630,6 krugova. U prvoj fazi finala bio je drugi i plasirao se u meč za zlato sa Hrvatom Miranom Maričićem. U borbi za prvo mesto vodila se izjednačena borba, sa nekoliko preokreta. Međutim, sjajni Kovačević uspeo je da savlada Maričića, u 15. seriji Lazar je „ubio“ 10,2, a Maričić 9,9 kruga za konačnih 16:14. Na taj način stigao je do prvog zlata na Svetskom kupu u karijeri. Ujedno, ta pobeda je Kovačevićeva prva pojedinačna medalja na velikim takmičenjima u seniorskoj konkurenciji. Do sada je osvajao odličja kao deo miks para i ekipe Srbije.

Svetski kup u streljaštvu u Bakuu

Damir Mikec je u kvalifikacijama zauzeo četvrto mesto sa 583 kruga. U prvoj fazi finala Mikec je uglavnom bio na prvom ili drugom mestu. Uspeo je da do kraja prve faze zadrži prvo mesto. On je u duelu za zlato opravdao ulogu favorita. Od početka je vodio. Mikec je trijumfovao sa 17:9 i osvojio treću medalju na velikim takmičenjima u poslednjih osam dana. Pred odlazak u Baku, na ISSF Gran pri turniru u Granadi je stigao do srebra u pojedinačnoj konkurenciji i do zlata u miksu sa Zoranom Arunović.

Uz Mikeca i Kovačevića, drugog dana Svetskog kupa u Bakuu takmičila se i Zorana Arunović, koja je zauzela 22. mesto vazdušnim pištoljem.

Ponedeljak, 30. maj 2022. – Posle osvojena dva pojedinačna zlata (Damir Mikec i Lazar Kovačević), srpski strelci su trećeg dana Svetskog kupa u glavnom gradu Azerbejdžana u riznicu odličja dodali i srebro i bronzu. Srebrnu medalju osvojio je miks par vazdušnom puškom Andrea Arsović/Lazar Kovačević. U drugoj disciplini, takmičenju mešovitih parova pištoljem, Zorana Arunović i Damir Mikec osvojili su bronzu.

Arsovićeva i Kovačević su zahvaljujući dobroj završnici u kvalifikacijama osvojili drugo mesto i plasirali se u meč za zlato. Rival Arsovićeve i Kovačevića u finalu bio je par korejskih sterelaca Đihjeon Keum i Hađun Park. Oni su bili uspešniji u prve četiri serije i rano su stekli veliko vođstvo – 8:0. Međutim, naš par je uspeo da drastično smanji razliku i priđe na samo dva poena zaostatka (7:9 i 9:11). Ipak, na kraju su Korejci došli do zlata trijumfom 16:10. Uigrani tandem, Arsović/Kovačević došao je do druge medalje u miksu na velikim takmičenjima, posle srebra na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu u Hamaru.

Naš drugi miks vazdušnom puškom Teodora Vukojević/Milenko Sebić zauzeo je 15. poziciju.

Arunovićeva i Mikec su sa 578 krugova zauzeli šesto mesto i obezbedili učešće u jednom od dva meča za bronzu. Rival im je bila trećeplasirana Ukrajina 1, koja je zabeležila 579 kruga. Srbiju su od plasmana u meč za zlato delila svega dva kruga. Tim Ukrajina 1 (Julija Korostilova/Pavlo Korostilov) je u početku duela za bronzu imao malu prednost, ali su Arunovićeva i Mikec ubrzo preuzeli kontrolu. Nanizali su osam poena za redom, a na kraju i trijumfovali sa 17:9. Zorana Arunović i Damir Mikec su na svim ovogodišnjim takmičenjima na kojima su zajedno nastupali u miksu osvojili medalju. Na Svetskom kupu u Kairu osvojili su zlato, a na Evropskom prvenstvu u Hamaru bronzu. Pre nedelju dana trijumfovali su na ISSF Gran pri turniru u Granadi, a sada su se okitili još jednom bronzom. Mikec i Arunovićeva su u Granadi stigli i do pojedinačnih medalja (srebro, odnosno bronza).

Posle tri dana, Srbija je sa dva zlata, srebrom i bronzom bila na prvom mestu u bilansu medalja.

Četvrtak, 2. jun 2022. – Srpski olimpijac Milenko Sebić je zauzeo osmo mesto u finalu takmičenja u gađanju malokalibarskom puškom iz trostava na Svetskom kupu u Bakuu. Sebić, koji je u finale ušao kao šestoplasirani u kvalifikacijama odlično je počeo. Posle prvog, klečećeg stava finala nalazio sa na trećem mestu. U sledećem, ležećem stavu nekoliko rivala ga je prestiglo i pred poslednji, stojeći stav nalazio se na deobi sedmog i osmog mesta. Međutim, par malo lošijih hitaca iz stojećeg stava ga je izbacilo iz borbe za medalju. Osvajač olimpijske bronze je na prvom Svetskom kupu u 2022, u Kairu, zauzeo deveto mesto u trostavu, dok je u Rio de Žaneiru izborio petu poziciju.

Srbiju su u eliminacijama i kvalifikacijama trostava za dame predstavljale Sanja Vukašinović i Andrea Arsović. Obe su bile uspešne u eliminacijama, ali su zaustavljene u kvalifikacijama. Sanja Vukašinović je zauzela 14. mesto sa 585 krugova, dok je Andrea Arsović osvojila 32. mesto. Takmičenjima u trostavu srpski strelci su završili učešće na Svetskom kupu u Bakuu.

Naredno takmičenje koje očekuje naše sjajne strelce su Mediteranske igre. One će se održati u alžirskom gradu Oranu u periodu od 25. juna do 5. jula.