Završen nastup kajakaša Tima Srbija na Evropskom prvenstvu u Minhenu

Na Evropskom prvenstvu u kajaku u Minhenu, Srbija je imala šesnaest predstavnika. Evropsko prvenstvo održalo se u Olimpijskom regatnom centru na kojem su održana veslačka i kajakaška takmičenja na Olimpijskim igrama 1972. godine. Takmičenje u kajaku počelo je u četvrtak, 18. avgusta i trajalo je do 21. avgusta.

Naša Kristina Bedeč nastupila je u nekoliko disciplina na ovom Evropskom prvenstvu. U sve 3 discipline u kojima je nastupila, Kristina je uspela da uđe u finala i bori se za medalju. Najbolji rezultat ostvarila je u disciplini K1 5000 m gde je u finalnoj trci K1 5000 m završila kao petoplasirana sa 22:58.890, dok je prva stigla Mađarica Kohalmi Emesi koja je bila brža 4.118 sekundi.

U disciplini K1 1000 m bila je na petoj poziciji u svojoj kvalifikacionoj grupi i vremenom 4:10.453 se kvalifikovala u polufinale. U odnosu na prvoplasiranu bila je u zaostatku 8.560 sekundi. U polufinalnoj trci K1 1000 m se plasirala u finale kao drugoplasirana, vremenom 4:11.034. Bila je odmah iza Bugarke Mihalašvili Kristine sa 0.419 sekundi zaostatka. U finalnoj trci, Kristina je završila nastup na osmoj poziciji vremenom 4:10.555 sa 10.279 sekundi zaostatka za prvoplasiranom Mađaricom Noemi Pup.

Bojan Zdelar nastupio je u dve discipline na ovom prvenstvu, a u obe discipline je uspeo da se plasira u A finale.

U disciplini K1 500 m, Bojan se kvalifikovao u finale grupe A vremenom 1:41.909. U finalnoj trci K1 500m zauzeo je 4. mesto vremenom 1:39.489 sa 1.477 sekundi zaostatka iza prvoplasiranog Nemca Šof Jakoba.

Bojan Zdelar je u disciplini K1 1000 m bio drugi u svojoj kvalifikacionoj grupi. Vremenom 3:40.864 se kvalifikovao u polufinalnu trku i bio je 1.733 sekunde u zaostatku u odnosu na prvoplasiranog Portugalca. Polufinalna trka u K1 1000 m ga dovodi do druge pozicije vremenom 3:35.267 sa 0.479 sekundi zaostatka za Nemcem. Uspešno se kvalifikovao za finale A, u kojem je takmičenje u toj disciplini završio na šestoj poziciji vremenom 3:34.959 sa 5.062 sekundi zaostatka iza prvoplasiranog Mađara Kopaz Balinta.

U disciplini K2 1000 m Anđelo Džombeta i Ervin Holpert kvalifikacionu trku završili su na drugoj poziciji vremenom 3:17.278 i sa 1.716 su bili u zaostatku u odnosu na Nemce koji su bili prvi. U finalnoj trci K2 1000 m ostaju na petoj poziciji vremenom 3:19.249, sa zaostatkom od 5.437 sekundi za prvoplasiranim Nemcima Hiler Martinom i Grosman Tamasom.

Marko Novaković i Vladimir Torubarov su u disciplini K2 200 m u kvalifikacijama bili na drugoj poziciji u svojoj grupi, odmah iza Litvanaca, i vremenom 23.084 se plasirali u finale. Na finalnoj trci ne uspevaju da se plasiraju na mesto za medalju, pa svoj nastup završavaju na osmoj poziciji u vremenu 32.755 sa 1.093 sekunde zaostatka iza prvoplasiranih Italijana Andree Di Liberto i Manfredi Rica.

Marija Dostanić se u disciplini K1 500 m kvalifikovala u polufinale sa vremenom 1:58.697 i bila je četvrta u svojoj  grupi. Polufinalnu trku završava kao četvrtoplasirana vremenom 1:54.054 što je bilo dovoljno za finale B, gde je sa vremenom 1:57.301 zauzela drugo mesto sa 1.289 sekundi zaostatka za Francuskinjom Paoleti Vaninom.

U ženskoj konkurenciji discipline K2 500 m Marija Dostanić  i Kristina Bedeč su bile druge u kvalifikacionoj grupi i vremenom 1:51.940 su se kvalifikovale u polufinale. U polufinalnoj trci su bile treće i vremenom 1:44.729 su se kvalifikovale u finale A, gde završavaju takmičenje na devetoj poziciji vremenom 1:45.511 sa 4.093 sekunde iza prvoplasiranih Poljakinja.

U disciplini K2 500 m Stefan Vekić i Strahinja Stefanović su bili drugi u svojoj kvalifikacionoj grupi. Sa vremenom 1:34.076 su se kvalifikovali u polufinalnu trku, koju su završili na četvrtoj poziciji vremenom 1:31.401 i zaostatkom od 1.087 sekundi, što je bilo dovoljno za plasman u finale B. U napetoj i neizvesnoj trci, zauzimaju treće mesto u finalu B vremenom 1:31.913 i to sa 0.551 sekundi zaostatka u odnosu na prvoplasirane Špance i drugoplasirane Poljake.

Muška postava u K4 500 m (Anđelo Džombeta, Marko Novaković, Stefan Vrdoljak i Vladimir Torubarov) se kvalifikovala u finale kao drugoplasirana u svojoj grupi vremenom 1:21.329, dok su Nemci zauzeli mesto ispred njih sa razlikom od +0.362 sekundi. Finalnu trku su završili na osmom mestu sa vremenom 1:23.250 i sa 2.968 sekundi zaostatka iza prvoplasiranog nemačkog četvoroseda.

Tijana Arsić se u disciplini C1 200 m plasirala u polufinale sa vremenom 50.928 kao četvrta u svojoj kvalifikacionoj grupi. U polufinalnoj trci takmičenje je završila vremenom 50.714, a trku je završila na osmoj poziciji.

Milica Novaković se u disciplini K1 200 m sa vremenom 44.261 plasirala na 6. mesto u svojoj kvalifikacionoj grupi i tim rezultatom se kvalifikovala u polufinalnu trku, u kojoj vremenom 43.364 završava na šestoj poziciji i bez daljeg plasmana.

U kvalifikacionoj trci u K1 200 m, Marko Novaković je bio treći u svojoj grupi i sa vremenom 36.001 se kvalifikovao u finalnu trku.  U finalu mu je za malo izmakla bronzana medalja, pa se sa vremenom 37.086 s našao na 4. mestu, sa 0.111 sekundi zaostatka za Portugalcem Santosom Kevinom koji je bio na prvom mestu.

U disciplini K4 1000 m (Milenko Zorić, Marko Subotić, Mihailo Subotić i Branko Lagundžić) naš četverac zauzeo je četvrtu poziciju sa vremenom 2:55.811 i sa zaostatkom od 2.637 sekundi u odnosu na prvoplasirane Nemce.