U sportskoj godini kakva je 2024. pored karata, traži se i nedelja više! A upravo je za toliko produžena velika interaktivna izložba „Olimpijske igre – više od sporta!“ u Silosima koju zajedno organizuju Olimpijski komitet Srbije – Olimpijski muzej i Gaia pokret. Od otvaranja do danas, hiljade posetilaca videlo je ovu nesvakidašnju postavku u čast predstojećih Olimpijskih igara u Parizu, a njihov broj raste iz dana u dan, pa je odlučeno da se izložba produži do kraja meseca, zaključno sa 30. junom.
Postavku je moguće pogledati svakog dana osim ponedeljka, od 12 do 21h, a niz olimpijskih kvizova i radionica dešavaće se u Silosima i narednih dana u poslepodnevnim časovima. Ulaz na sve sadržaje izložbe je besplatan.
Da su Olimpijske igre zaista više od sporta moglo je da se vidi tokom protekle dve nedelje u Silosima kroz brojne atraktivne eksponate, a posetioci su imali priliku da zavire u olimpijsko selo i saznaju šta se nalazi u torbi naših olimpijaca koji će da nastupaju ovog leta u Parizu.
Holoboks je uz pomoć novih tehnologija privukao dosta pažnje jer je posetiocima omogućio da vide hologramsku projekciju olimpijske baklje iz svakog ciklusa. I olimpijski posteri koje su po pravilu radili istaknuti likovni umetnici i grafički dizajneri širom sveta omogućili su posetiocima da putuju kroz vreme od prvih Modernih olimpijskih igara u Atini 1896. godine pa sve do Igara u Parizu 2024. godine.
Pažnju privlače i svečane uniforme koje su naši sportisti ponosno nosili tokom 112 godina duge istorije olimpijskog pokreta kod nas. Sportisti Srbije debitovali su na Olimpijskim igrama već 1912. godine, a izložba „Olimpijske igre – više od sporta!“ prikazuje i brojne istorijske fotografije, ali video zapise i predmete koji su predstavljeni kroz Virtuelni olimpijski muzej.
Bogat je bio i prateći program koji je sadržao vođene ture, radionice, panel diskusije, kvizove, pa čak i lov na blago uz pokroviteljstvo kompanije DDOR. Već na prvom panelu 8. juna učestvovale su olimpijske šampionke Tijana Bogdanović i Svetlana Obućina, koje su nam otkrile šta ih je sve čekalo posle osvajanja medalje. Na to pitanje odgovoriće još jedan panel 26. juna na kojem će govoriti Roksanda Atanasov, trener olimpijske šampionke, a u okviru komisije „Žene i sport“ Olimpijskog komiteta Srbije.
I zlatna rukometna generacija okupila se u Silosima, kako bi tokom trajanja izložbe obeležila 40 godina od osvajanja zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu, a pravo olimpijsko putovanje desilo se 18. juna sa Tamarom Malešev, atletičarkom i autorkom knjige ,,Krugovi Berlina 1936“ koja govori o životima i sudbinama jugoslovenskih olimpijaca koji su se takmičili na Olimpijskim igrama u Berlinu.