Sportska direktorka Olimpijskog komiteta Srbije, Sonja Vasić učestvovala je na panelu „Putem šampiona“ koju je organizovala „Fondacija Novak Đoković“. Ona je na panelu učestovala zajedno sa osnivačem fondacije i najboljim teniserom sveta Novakom Đokovićem i proslavljeni košarkaški trener i sadašnji trener KK „Partizan“, Željko Obradović.
Program „Putem šampiona“ koji realizuje Fondacija Novak Đoković realizovan je ove godine povodom Međunarodnog dana sporta i jedinstven je po tome što pruža podršku roditeljima čija deca se bave sportom, a to radi kroz edukativne programe i širu pomoć u cilju njihovog osnaživanja.
Sonja Vasić se prva obratila slušaocima i učesnicima panela govoreći o svojim počecima i svojoj porodici.
Imam dosta karakterističnu sportsku priču, dolazim iz porodice gde je tata sportski radnik. Sestra i ja smo poželele da se bavimo košarkom. Bio mi je prvi trener, dugo godina mentor. Mama je bila protiv ravnoteža koja se trudila da se ne zapostavi škola. Možda nije videla da ću biti košarkašica, ali u najtežim momentima bili su mi uz sestru najveći oslonac za sve. Trudili su se da ne uzletim, ne promenim se, tu se vidi koliko je bitna uloga roditelja, da budu tu uz dete, da znaju dokle mogu da ga guraju.
Sportska direktorka OKS nije propustila ovu priliku da istakne programe koje Olimpijski komitet Srbije realizuje u cilju iskazivanja važnosti porodice u odrastanju i vaspitavanju mladih sportista, ali je podvukla i sve veću rasprostranjenost pojave da se roditelji sportista uključuju u funkcionisanje nacionalnih granskih sportskih saveza, što nije uvek dobro.
Olimpijski komitet Srbije najviše direktno sarađuje sa nacionalnim granskim sportskim savezima. Kroz rad i saradnju sa savezima vidi se da su roditelji u jednom broju slučajeva imali primarnu ulogu u uspehu sportista. Iz tog razloga često se dešava da se godinama ova situacija toliko prenese da roditelji „uđu“ u rad saveza i to se onda pretvara u saradnju sa roditeljima. Sa druge strane, Olimpijski komitet Srbije ima nekoliko projekata koji ukazuju na važnost roditelja u sazrevanju i odrastanju sportista. Jedan od tih projekata je i projekat koji je OKS sproveo sa kompanijom TOP partnerom MOK „Procter & Gamble“, a koji se zvao „Hvala Ti, mama.“ Kroz taj projekat 2012. godine su mame Ivane Španović i Filipa Filipovića putovali na Olimpijske igre i uživo bodrile svoju decu. Drugi, znatno veći projekat, koji bih izdvojila je projekat za koji smo dobili i nagradu Međunarodnog olimpijskog komiteta. Njegov naziv je „Olimpijska porodica (Olimpijsko srce) koji realizujemo sa mladim sportistima koji učestvuju na Olimpijskim igrama mladih. U okviru ovog projekta mi dodeljujemo plakete porodicama, klubovima i školama mladih sportista. Smatramo da je to baza iz koje potiču i razvijaju se mladi sportisti.
Najbolji teniser sveta, osvajač bronzane medalje sa Olimpijskih igara u Pekingu 2008. i četvorostruki učesnik Olimpijskih igara, Novak Đoković u svom izlaganju istakao je važnost koju roditelji imaju za mlade sportiste. On je pričao o ulozi porodice u njegovom sportskom razvoju. On je podvukao da su njegovi roditelji bili veoma požrtvovani, jaki, da su uvek davali svoj maksimum i da su uvek timski radili.
Oni su nam mentori. Na njih se ugledamo na početku karijere sa sedam – osam godina. Tad ne znamo šta je to karijera, tad počinjemo da se bavimo zato što smo se zaljubili u taj sport.
Osvajač srebrne medalje sa Olimpijskih igara u Seulu 1988. kao igrač, a 1996. godine u Atlanti kao selektor, Željko Obradović govorio je o svojim iskustvima u radu sa mladim igračima.
U početku tražim da se radi psihološki profil dece. To je nešto što ih objašnjava pojedinačno. Imao sam prilike na pripremama na Zlatiboru da to što vidim na papiru, što je napisala doktorka, vidim i na terenu. Tu se vidi zašto su počeli da igraju košarku, kako reaguju na bol, povredu, provokaciju… Roditelji treba da urade sve da se deca bave sportom, ali ne smeju da ih teraju i biraju umesto njih. Dete treba samo da izabere, neuporedivo je bolje da se bavi sportom nego da je uz uređaje koji su im dostupni.