Nacionalni olimpijski komiteti (NOK) Evrope odobrili su stvaranje „Strateške agende 2030“ Evropskih olimpijskih komiteta (EOK) i primenu Etičkog kodeksa 10. decembra 2022. godine, potvrđujući svoju posvećenost Olimpijskoj povelji i njenim osnovnim principima.
Na Generalnoj skupštini Evropskih olimpijskih komiteta u novembru 2020. godine generalnom sekretaru Olimpijskog komiteta Srbije i članu Izvršnog odbora EOK-a, Đorđu Višackom, poveren je mandat za izradu osmogodišnjeg plana razvoja Evropskih olimpijskih komiteta. Plan pod nazivom „Strateška agenda 2030“ izrađen je na inicijativu generalnog sekretara OKS, i po prvi put se bavi planskim razvojem institucija Evropskih olimpijskih komiteta.
„Kao što sam rekao na početku ovog procesa, ovo je pre svega bilo prepoznavanje onoga što Olimpijski komitet Srbije predstavlja u evropskom sportu. U isto vreme, za mene je veliki izazov da vodim proces pravljenja dokumenta koji će pre svega vrednosno i strateški definisati Evropske olimpijske komitete u narednih osam godina. Neprocenjiv doprinos Nacionalnih olimpijskih komiteta Evrope je oblikovao strateške prioritete koje smo usvojili, a posvećenost njihovoj primeni biće merilo našeg uspeha”, istakao je Višacki.
Predsednik EOK-a Spiros Kapralos istakao je značaj „Strateške agende 2030“ i veruje da će igrati ključnu ulogu u izgradnji svetlije budućnosti za evropsku olimpijsku porodicu.
„Prvi put smo zajedno krenuli u ovaj projekat 2020. godine, u periodu kada je COVID-19 bacio veliku neizvesnost na sport i društvo u celini. Upravo je ta neizvesnost učinila razvoj jasnog puta za sportski uspeh našeg kontinenta u narednoj deceniji još važnijim.
„Osigurali smo da je „Strateška agenda 2030“ usko usklađena sa preporukama i prioritetima navedenim u Olimpijskoj agendi 2020+5. Kombinacija ovoga sa integracijom neprocenjivih doprinosa naših NOK-ova dovela je EOK u poziciju da pruži najsveobuhvatniju podršku do sada. Ovo je samo početak uzbudljivog putovanja, putovanja koje će nas ujediniti kroz moć sporta da učinimo živote Evropljana boljim“, dodao je Kapralos.
Generalni sekretar EOK-a Raffaele Pagnozzi istakao je odgovornost koju EOK ima da obezbedi dobro upravljanje i liderstvo u svim oblastima. On je ponovo potvrdio svoje uverenje da Etički kodeks predstavlja osnovne etičke principe olimpizma i stavlja akcenat na očuvanje mentalnog i fizičkog blagostanja učesnika EOK sportskih događaja.
„Oduševljen sam što su EOK i njegovi NOK-ovi ponovo potvrdili svoju posvećenost Olimpijskoj povelji i potvrdili svoju lojalnost olimpijskim idealima inspirisanim Pjerom de Kubertenom. Etički kodeks je osmišljen tako da sve naše članove drži na najvišem nivou transparentnosti, i mi smo veoma ponosni na ovu akciju“, rekao je Pagnozzi.
Etički kodeks pripremila je Etička komisija EOK-a (Maja Smrdu – SLO, Martina Spreitzer-Kropiunik – AUT, Juha Virtola – FIN), u saradnji sa MOK-om, a odnosi se na sve, od službenika EOK-a i članova Izvršnog odbora, do osoblja za podršku sportistima.