Prvi put javno se čulo olimpijsko geslo “važno je učestvovati, a ne pobediti”, a njegov tvorac pensilvanijski biskup izgovorio ga je na misi u Katedrali Svetog Pavla u Londonu 19. jula.
Na svečanom otvaranju učesnici Igara defilovali su ispred kraljevske lože na Stadionu “Vajt Siti” u olimpijskim “uniformama” pod nacionalnim zastavama.
Oskar Svon (Švedska) pobedivši u streljaštvu postao je sa 60 godina najstariji olimpijski šampion svih vremena, a ovu granicu pomerio je trijumfom u Antverpenu čak na 72 godine i 279 dana.
Srbija i Crna Gora i dalje su van olimpijskih zbivanja, a prvi sportista poreklom iz ovih krajeva koji je osvojio olimpijsko “zlato” bio je britanski vaterpolista i plivač Pol (Pavao) Radmilović (poreklom između Boke i Dubrovnika). Radmilović je bio član pobedničke ekipe u vaterpolu i najbolje štafete 4 x 200 m slobodno, a zlatne medalje u vaterpolu osvajao je i u Stokholmu 1912. i Antverpenu 1920.
SPORTOVI (22)
- Akvatika 1
- Atletika
- Biciklizam
- Boks
- Veslanje
- Gimnastika
- Žu d pom 2
- Jedrenje
- Lakros 2
- Mačevanje
- Motonautika 2
- Nadvlačenje konopca 1,2
- Polo 2
- Ragbi 2
- Rekets 2
- Rvanje
- Streličarstvo
- Streljaštvo
- Tenis
- Fudbal
- Hokej
Igre otvorio: kralj Edvard VII.
Medalje osvojilo: 19 zemalja.
Bilans medalja: 1. V. Britanija 145 (56, 51, 38)
Gradovi protivkandidati: Berlin, Milano i Rim (Rim dobio Igre, pa je odustao zbog erupcije Vezuva i teške ekonomske situaciji u Italiji).
Tragični heroj: Dorando Pjetri (Italija), pobednik maratona diskvalifikovan je zbog pomoći službenih lica.