Datum održavanja: 15. sep - 1. okt 2000.
Zemlje: 199
Sportisti: 10551
Sportovi: 28 sportova (300 disciplina)

Posle 44 godine Australija je ponovo domaćin Igara (prvi put Melburn 1956).

Rekordan broj takmičara i rekordan broj učesnika doveli su i do rekordnog broja zemalja osvajača trofeja – 80, a domaćin je odličnom organizacijom vratio veru u Igre i olimpijski pokret poljuljanu u Atlanti zbog problema sa transportom, informacionim sistemom…

Severna i Južna Koreja na svečanom otvaranju stupaju pod istom zastavom ali se takmiče u odvojenim timovima.

Britanac Stiven Redgrejv (veslanje) na svojim petim Igrama osvojio je petu zlatnu medalju i postao prvi olimpijac (ne samo veslač) kojem je to pošlo za rukom. Nemica Birgit Fišer prva je olimpijka koja je osvojila zlatnu medalju (dve) posle 20 godina.

Jugoslavija učestvuje sa 111 sportista u 14 sportova i osvaja 3 medalje – zlatnu odbojkaši, srebrnu Jasna Šekarić i bronzanu vaterpolisti).

Po opštoj oceni, s obzirom na sjajan nivo organizacije, kvalitetu sportskih takmičenja, ljubaznost domaćina i fantastičnu atmosferu koja je vladala sve vreme igara igre su proglašene „najboljim Olimpijskim igrama u dotadašnjoj istoriji“.

Na spektakularnom otvaranju Olimpijski plamen na stadionu je upalila Keti Friman, koja je kasnije na istim Igrama osvojila zlato u atletici (trka na 400 metara). Time je postala prva osoba koja je na istim Igrama bila počasni palilac olimpijske vatre i osvajač zlatne medalje. Kao pripadnik izvorne domorodačke manjine Aboridžina, Friman je svojim postignućem postala australska heroina za sva vremena.

Učestvovao je rekordan broj zemalja, njih 199, a jedina članica MOK koja nije učestvovala bio je Avganistan, čiji nastup je zabranio tadašnji avganistanski talibanski režim iz verskih razloga.

U program Igara je uključen triatlon.

U takmičarskom programu su se istakli sledeći pojedinci i događaji:

• Plivač Ijan Torp iz Australije, tada star samo 17 godina, je osvojio tri zlatne i dve srebrne medalje.
  • Stiv Redgrejv, veslač iz Ujedinjenog Kraljevstva, je zlatnom medaljom u četvercu bez kormilara osvojio petu zlatnu medalju na petim Igrama za redom.
  • Kamerun je osvojio prvu zlatnu medalju u finalu fudbalskog turnira, pobedivši Španiju nakon izvođenja jedanaesteraca.

Igre otvorio: generalni guverner Australije ser Vilijam Din.
Olimpijski plamen: Keti Friman (atletika).
Olimpijska zakletva: Rejčel Hoks (hokej).
Sudijska zakletva: Piter Ker (vaterpolo).
Medalje osvojilo: 80 zemalja.
Bilans medalja: 1. SAD 97 (40, 24, 33).