U susret Pekingu: Saporo 1972, prve Zimske olimpijske igre u Aziji

Parallax Leaf - OKS

Ove godine biće održane prve Zimske olimpijske igre u Narodnoj Republici Kini i 50 godina od prvog izdanja Zimskih olimpijskih igara u Aziji, Saporo 1972, u Japanu. Sa manje od mesec dana do početka novog zimskog spektakla, putujemo u prošlost da pogledamo kako je nasleđe Zimskih olimpijskih igara počelo u Aziji.

 

Pre pola veka, olimpijski plamen je prvi put zapaljen na Zimskim igrama u Aziji. Saporo 1972. su bile prve Zimske olimpijske igre ne samo u Japanu, već iu azijskom regionu. Saporo, najsevernija metropola Japana, smeštena na Hokaidu, ugostila je 1.006 sportista iz 35 zemalja. Istorijske Zimske olimpijske igre inspirisale su mnoge japanske i azijske sportiste i ostavile su neizbrisivo nasleđe.

Proslavljajući 50. godišnjicu od prvih Zimskih olimpijskih igara, osvrćemo se na prve Zimske olimpijske igre u Aziji.

 

Hinomaru Hikotai

 

Osvajanje zlatne olimpijske medalje na domaćem terenu je uvek bila privilegija samo malog broja odabranih sportista.

 

U Saporou 1972. godine, ta čast pripala je ski skakaču Jukio Kasaiju, koji je ostvario istorijsku pobedu na standardnoj skakaonici, pa je tako postao prvi japanski sportista koji je osvojio zlatnu olimpijsku medalju na Zimskim olimpijskim igrama ikada. Njegovi sunarodnici Akitsugu Kono i Seiđi Aoši, završili su kao drugo i treće plasirani u istoj disciplini i na taj način su potvrdili dominaciju japanskih ski skakača.

 

Njihov vanserijski uspeh zaslužio je naziv „Hinomaru Hikotai“, što znači Eskadrila izlazećeg sunca. Ovaj uspeh prouzrokovao je ogromno interesovanje za ski skokove u Japanu, što je rezultiralo višedecenijskim uspesima koje u ovom sportu imaju takmičari iz ove zemlje do današnjeg dana. Ovo nije bio jedini uspeh skakača iz Japana na Zimskim olimpijskim igrama, već je Masahiko Harada u ski letovima (ski skokovi na velikoj skakaonici) osvojio zlatnu medalju na Zimskim olimpijskim igrama u Naganu 1998. godine i tako zaokružio ogroman uspeh japanskih sportista.

 

 

Čovek koji je rođen iste godine kada su prve Zimske olimpijske igre održane u Aziji, Noriaki Kasai, postao je jedna od legendi ski skokova u svetu. On je u Pjongčangu 2018. godine postao sportista koji je učestvovao na osam uzastopnih izdanja Zimskih olimpijskih igara. On je svoj debi imao u Albervilu 1992. godine, pre nego što je osvojio svoju prvu olimpijsku medalju – srebro na ZOI u Lilehameru 1994. godine u ekipnom takmičenju. U Sočiju 2014. godine, Kasai je osvojio svoju drugu, a prvu individualnu srebrnu medalju u ski letovima. Na istom takmičenju, ovaj tada 41 – godišnjak, osvojio je i bronzanu medalju u ekipnoj konkurenciji. Bez obzira što je daleko zagazio u petu deceniju života, ovaj takmičar još uvek sanja svoje snove da se u Pekingu pojavi na svojim devetim Zimskim olimpijskim igrama.

 

Pet decenija održivosti

 

Infrastruktura i sportski objekti u Saporou su izgrađeni za potrebe Zimskih olimpijskih igara.

 

Dve ski skakaonice, Miyanomori (standardna skakaonica) i Okurayama (velika skakonica za ski letove), nisu korišćeni samo za potrebe ZOI u Saporou 1972, već su korišćeni i za potrebe svetskih prvenstava i svetskih kupova, kako u ski skokovima, tako i u nordijskoj kombinaciji.

 

Makomanai Park se sastoji od dva kompleksa borilišta – otvoreni i zatvoreni kompleks. Otvoreni stadio se pre 50 godina koristio za ceremoniju otvaranja Igara i za potrebe takmičenja u brzom klizanju. Takmičenja u brzom klizanju se i dan danas održavaju u zimskom periodu, dok se ovaj stadion u letnjim mesecima koristi za takmičenja u fudbalu, tenisu i atletici.

 

Unutrašnji stadion se koristi i za potrebe letnjih i za potrebe zimskih sportova, a ova dvorana se može koristiti i kao muzička i koncertna dvorana.

 

U videu ispord možete videti kako se Makomanai Part unutrašnja dvorana lako pretvara u ledenu dvoranu.

 

 

Godinu dana pred početak Igara 1972. godine, otvoren je novi metro sistem u Saporou. Ovaj metro sistem povezivao je severni za južnim delom grada i na taj način je služio kao efektan sistem za prevoz članova Olimpijske porodice, a na taj način je prevaziđen hroničan problem sa transportom koji je ovaj grad imao dugo godina unazad. Ovaj sistem se efektno koristi i danas.

 

Saporo je napravio održivi legat preko 50 godina koji je ostao iza Igara 1972. godine. Na ovaj način, Saporo je postao jedan od prestižnih centara zimskog sporta koji privlači i domaće i međunarodne goste.

 

Saporo (foto: Instagram/@welcomesapporo)

 

Zimsko putovanje se nastavlja u Aziji

 

Nakon uspeha koji je Saporo 1972. ostvario, Japan je takođe bio domaći 1998. godine u Naganu, što su bile druge Zimske olimpijske igre održane u Aziji. Dvadeset godina nakon Igara u Naganu, Južna Koreja bila je domaćin trećim zimskim igrama na azijskom kontinentu. Bilo je to 2018. godine, a domaćin je bio grad Pjongčang.

 

Nakon pola veka, Peking će uskoro ugostiti najbolje zimske sportiste iz celog sveta. Kineska prestonica postaće prvi grad koji će biti domaćin i letnjim i zimskim olimpijskim igrama. Da li ste spremni za sledeće poglavlje Olimpijskih igara?

 

Vidimo se u Pekingu 4. februara 2022. godine!