Na poslednjem održanom Svetskom prvenstvu u Kairu, Zorana Arunović je osvojila bronzanu medalju, ali je i prva od predstavnika Srbije osvojila kvotu za učešće na Olimpijskim igrama koje će se održati u Parizu 2024. Osim što je to bila njena 51. medalja osvojena u olimpijskim disciplinama, sa upucanih 590 krugova je oborila svetski rekord, ali je ubrzo Kineskinja prestigla osvojivši zlatno odličje koja je bila bolja za jedan krug od Arunovićeve.
Da prva upucaš kvotu, deluje kao da je lako i da ti „ide od ruke“. Koliko je u stvari izazova tu i kakav je u stvari taj „put do kvote“?
- Meni je drago da sve to drugima deluje kao da je lagano i da sve ide od ruke, međutim realnost je apsolutno drugačija. Ono što svi imaju prilike da vide je samo jedan završni produkt, i samo pet posto svega onoga što mora da se odradi pre toga u trenažnom procesu. Slagala bih kada bih rekla da je sve lagano, da sve ide od ruke, da nema problema. Ima problema, ima puno prepreka, padova, ima loših trenutaka ali ima i jako dobrih trenutaka, ali kada se sve sklopi zajedno, ovako neke stvari imaju mnogo veću vrednost.
Foto:Facebook/Zorana Arunović
Sada kada smo se osvrnuli na to da si dva puta za redom prva obezbedila kvotu za učešće na Olimpijskim igrama, koji faktor je tu važan i presudan?
- Ja ću uvek reći da je bitan samo jedan faktor, a to je kako treniraš, da li treniraš dovoljno i da li treniraš pametno. Jelena i ja negujemo jedan jako ozbiljan pristup treningu, planiranju treninga i realizacije treninga. Faktor sreće ima svoj udeo u tome, međutim ja bih uvek stavila akcenat na treninge i pripreme.
O čemu razmišljaš dok je ruka mirna i dok oko kroz nišan gleda u metu?
- Da sam svaki put dobila dinar kada su me ovo pitali, do sada bih bila bogatašica! Nekada mi u glavi ide pesma, na primer Stoje „Potopiću ovaj splav“ i ide i kroz glavu ceo meč. Ali, ako pričamo ozbiljno, u tim trenucima nema puno razmišljanja o tome da ne pogrešim. Ima strelaca koji sebi ponavljaju „Samo da ne pogrešim“ i onda se najčešće desi da pogreše. Osim Stoje i splava, moja ideja je da svaki hitac započinjem jasnom idejom šta je potrebno da se uradi da taj hitac bude dobar. Onda, kako prolazim kroz te faze svakog hica, samo ih nekako čekiram u glavi do trenutka dok to ne preraste u automatizam. U trenucima kada nastupi automatizam, onda više ne moraš da razmišljač ni o čemu. Praktično se dešava samo da ponavljaš jednu radnju koja daje dobar rezultat i onda zaista ne razmišljaš ni o čemu. Tačno znam da stvari držim u svojim rukama onog trenutka kada se opustim dovoljno da mogu da pevam. Sada… moj izbor muzike nekada ume da bude diskutabilan, nekada ne, ali dobro.
Koje su poteškoće sa kojima se susreću strelci na samom takmičenju?
- Ono što je dominantno u poslednje dve ili tri godine jeste konstantna promena pravila od strane Svetske federacije. Iz nekih razloga se non – stop menjaju pravila, tako da se vrlo često dešava da na samom takmičenju, u sportu koji je vrlo egzaktan, gde je svaki minut proračunat, za pet minuta se desi da se nešto skrati, a ne bi smelo da bude skraćeno. Dešava se da se menja neki format na samom takmičenju, i dešava se da budemo obavešteni o tome pred sam početak takmičenja. To su neke stvari koje su poslednje tri godine postale dominantne i protiv čega smo mi pokušali da se borimo, ali nema rezultata, tako da se na to samo adaptiramo. Više to i ne shvatamo kao nešto protiv čega se treba boriti, nego kao konstantu, ideš iz dana u dan, slušaš šta ti kažu i pokušavaš da budeš najbolji u tome.
Kakvi su kratkoročni, a kakvi dugoročni planovi?
- Kratkoročni planovi za početak uključuju privođenje ove kalendarske godine kraju. Jelena i ja imamo još mesec i po dana do kraja i u tom periodu nas čeka nekoliko bitnih takmičenja. Za početak tu je takmičenje u Mađarskoj, Hungarian open. Nakon toga ide jedan prestižni turnir na nivou sveta gde može da učestvuje samo 12 najboljih strelaca sveta koje je u Kairu i nakon toga takmičenje Grand Prix Beograda. Pored toga biće i takmičenje u Osijeku, tako da su to neki kratkoročni planovi i ciljevi. Cilj je da se izdominira gde može da se izdominira. A što se tiče dugoročnih ciljeva, fokusiramo se više na narednu godinu, na što bolju pripremu za Olimpijske igre 2024. godine. Sledeću godinu ćemo da iskoristimo na najbolji mogući način da odradimo pripreme u obimu u kom bi trebalo da se odrade, koliko god puta trebalo da se odrade organizovane pripreme. Izlazićemo na takmičenja, celu sledeću godinu ćemo da iskoristimo kao pripremu za Pariz. S obzirom na to da ja nemam obavezu da idem u borbe za olimpijsku kvotu, dok će kolege imati malo teži posao zato što je kroz promenu pravila Svetske streljačke federacije i sam sistem kvalifikovanja za Olimpijske igre dosta promenjen, tako da mislim da će biti poprilično komplikovano. Ono što smo Jelena i ja zacrtale pred početak priprema za Svetsko prvenstvo, to je da idemo u Kairo da uzmemo medalju, da uzmemo kvotu i na prvom takmičenju rešimo to pitanje i to smo uspele da uradimo. U narednu godinu možemo da uđemo relaksirano pošto znamo šta treba da radimo i ja verujem da će to da bude jako dobro.