3×3 reprezentacija Srbije šestostruki šampion sveta!

3×3 reprezentacija Srbije šestostruki šampion sveta! Svetsko prvenstvo u basketu 3×3 održano je od 30. maja do 4. juna 2023. godine na Rathausplacu u Beču. Naši basketaši osvojili su šestu titulu svetskog šampiona, pošto su u finalu Svetskog prvenstva pobedili reprezentaciju SAD rezultatom 21:19! Još jedno svetsko zlato osvojili su Dejan Majstorović, Marko Branković, Mihailo Vasić, Strahinja Stojačić, predvođeni selektorom Markom Žderom.

3×3 reprezentacija Srbije je takmičenje na Svetskom prvenstvu počela sa dve pobede koje je ostvarila prvog dana takmičenja. Protivnici Srbije bile su reprezentacije Madagaskara i Francuske.

Prvi meč protiv Madagaskara naši momci su otvorili odlično, vodili su 7:3 posle šest minuta, pa 14:4 na pet minuta pre kraja. Rutinski je naš tim slavio sa 21:9, a petostruke svetske prvake je do pobede vodio Strahinja Stojačić sa sedam poena, poen manje je upisao Mihailo Vasić, pet je postigao Marko Branković, dok je Dejan Majstorović meč završio sa tri poena.

Drugi meč protiv Francuske bio je prilično dramatičan. Francuska je vodila 6:4 na šest minuta do kraja, pa 12:9 na 3:20 pre isteka vremena, a onda i sa velikih 15:11 na 2:20 do kraja. Naši momci su gubili 15:14 na samo 1:10 do poslednje sirene, a onda je usledila velika dominacija Srbije – dvojka Stojačića za 17:15, pa njegova nova dva poena za 19:16, a onda je fauliran i pogodio je oba slobodna bacanja i doneo veliku pobedu Srbiji – 21:16.

Ovim je 3×3 reprezentacija Srbije zauzela prvo mesto u grupi A sa dve pobede.

Brazil je bio protivnik drugog dana takmičenja i poslednji protivnik u grupnoj fazi takmičenja. Ponovo je 3×3 reprezentacija Srbije pružila odličnu partiju,

Poveo je Brazil sa 3:0, ali je Branković pogodio dvojku, pa bacanje, a ubrzo smo imali 9:4 posle dvojke Stojačića. Prišao je Brazil šest minuta pre kraja na 10:13, ali je naš tim brzo podigao na 16:10. Ponovo su Brazilci smanjili na 13:16, ali su naši momci bili odlični i posle dvojke rivala (17:20), da bi sjajni Stojačić je doneo pobedu i direktan plasman u četvrtfinale.

Muška seniorska 3×3 reprezentacija Srbije u četvrtfinalu FIBA Svetskog prvenstva u Beču savladala je Austriju posle jako teške utakmice rezultatom 21:18.

Utakmica je počela sa puno promašaja na obe strane, dugo je na semaforu stajalo 0:0, da bi Austrija povela sa 2:0. Brzo je dvojkom izjednačio Stojačić, a onda doneo i prvu prednost. Odgovorio je Mbemba dvojkom, da bi Majstorović i Branković doneli 8:5. Usledila je serija domaćih 6:0 za 11:8, a naš tim je ušao u problem sa ličnim greškama. Pogodio je Majstorović dvojku i smanjio na 11:12, a Branković sa linije penala četiri minuta pre kraja izjednačio na 14:14. Povela je ponovo Srbija preko Vasića 16:15, pa 18:17. Stojačić je podigao na 19:18, a onda pogodio dvojku za plasman u polufinale.

3x3 reprezentacija Srbije

Naši basketaši osvojili su šestu titulu svetskog šampiona u Beču, pošto su u finalu Svetskog prvenstva pobedili reprezentaciju SAD rezultatom 21:19! Naš 3×3 nacionalni tim je ubedljivo najtrofejniji u istoriji.

Meč je počeo izjednačeno, posle minut i po bilo je 3:3. Poveli su Amerikanci sa 5:3, ali je Vasić pogodio dva puta i izjednačio. Primili su naši igrači dve lake dvojke, ali je uzvratio Majstorović za 7:9. Izjadnačio je sjajni Majstorović na 10:10, ali je rival dobio dva penala i ponovo poveo – 12:10, a nešto kasnije posle novog faula za dva poena i na 14:11. Proradio je konačno Stojačić za 14:14, ali su Amerikanci ponovo poveli 18:15. Promašio je Branković zicer, Vasić napravio faul, posle koga je rival poveo 19:15. Izjednačili smo na 19:19 uz dosta sreće i dve dvojke. Imali smo napad za pobedu, Majstorović je promašio dvojku ali je Stojačić uhvatio i poentirao za 20:19. Presekao je Majstorović loptu koja je završila kod Brankovića, on je dodao Vasiću koji je doneo šesto svetsko zlato Srbiji!

Naš tim je ovim uspehom obezbedio plasman u kvalifikacije za Olimpijske igre u Parizu 2024.

Naš Strahinja Stojačić je izabran za MVP igrača celog turnira, kao i idealnu „trojku“ turnira.