Basketaši osvojili srebrnu medalju na Mediteranskim igrama!

Parallax Leaf - OKS

Naši basketaši upravo su osvojili srebrnu medalju na XIX Mediteranskim igrama u Oranu. Ovo je još jedna u nizu medalja koje su naši basketaši osvojili na svetskoj sceni. Nakon što su naši najbolji basketaši pre samo sedam dana osvojili Svetsko prvenstvo u Antverpenu, njihove mlađe kolege osvojile su srebrnu medalju na Mediteranskim igrama.

Basket 3×3, finale, Mediteranske igre Oran 2022

Ekipa u sastavu Miloš Antić, Stefan Momirov, Nikola Kovačević i Nemanja Stanković odigrala je odličan turnir u prethodna četiri dana u Oranu. Naši momci zauzeli su prvo mesto u svojoj grupi uz dve pobede. Prvo su pobedili Kipar rezultatom 19:16, da bi dan kasnije pobedili i odličnu ekipu Francuske sa 21:19.

U četvrtfinalu, naši momci su se ukrstili sa sjajnom ekipom Hrvatske. Selektor naše reprezentacije Marko Ždero je naglasio da je Hrvatska došla sa snažnim sastavom i to se i pokazalo na samoj utakmici. U vrlo izjednačenom meču, momcima je trebalo vreme da naprave razliku u odnosu na protivnika, ali su to na kraju uspeli i pobedili su ovaj meč rezultatom 17:14. To ih je dovelo do polufinala koje su večeras igrali protiv ekipe Španije.

Silovito su Antić, Momirov, Kovačević i Stanković krenuli u polufinalu. Nakon malo više od jednog minuta igre, poveli su protiv Španaca sa 6:0. Protivnička ekipa uspela je prvi poen da zabeleži tek nakon minut i po igre. Međutim, naši basketaši nisu se zaustavljali, već su u jednom trenutku utakmice imali prednost od čak 11:1. U jednom periodu utakmice izgledalo je da bi Španci možda mogli da uhvate rezultatski priključak, ali Srbija nije dozvolila bilo kakvo iznenađenje. Odlično su priveli utakmicu kraju i na kraju su pobedili 21:13 i plasirali se u finale.

U finalu su snage odmerili sa ekipom Francuske sa kojom su Žderovi izabranici već igrali u grupi. Naši reprezentativci nisu najbolje otvorili meč, obzirom da je Francuska povela sa 2:0, ali su se nakon prvih dva minuta igre naši momci oslobodili pritiska i preokrenuli rezultat u svoju korist, pa je nakon tri minuta igre bilo 8:3 za naše basketaše. Na oko tri i po minuta do kraja basketaši Francuske uspeli su da izjednače rezultat na 9:9, a onda i da povedu sa 11:9 šutom izvan linije za dva poena. U tim trenucima, reprezentacija Srbije pokušala je šutevima sa distance da preokrene rezultat u svoju korist, ali su bili neprecizni. Francuska je na dva minuta do kraja utakmice imala prednost od 13:9. Naši basketaši zaista su se do kraja utakmice zaista lavovski borili, ali ovoga puta nisu uspeli da slome otpor dobre i tvrde reprezentacije Francuske koja je pobedila rezultatom 19:13.

Treba naglasiti da je odlična domaća publika sve vreme glasno i srčano navijala za Srbiju.

Nakon utakmice, selektor Marko Ždero je staloženo sagledao celokupni turnir i naglasio je da su naši momci zaslužili da pobede i osvoje zlatnu medalju, imajući u vidu kako su odigrali kompletan turnir na Mediteranskim igrama i kakav su odnos imali prema igri. „Momci su svakako zaslužili više od srebrne medalje. Mislim da ova utakmica treba da prenoći da bismo mogli da izvedemo kvalitetnu analizu. Ovo su mladi momci i sa ovkvim odnosom, biće ovo sve dobro“, rekao je Marko Ždero.

Stefan Momirov bio je zadovoljan osvojenom medaljom i rekao je: „Prvo bih želeo da čestitam svojoj ekipi na srebrnoj medalji. Mislim da smo pokazali karakter i veliko košarkaško znanje. Mi smo došli ovde da osvojimo najviše priznanje, ali nam je to izmaklo i krivo nam je zbog toga. Bio je težak put doći do ovde, navići se iz košarke preći na basket. To uopšte nije bilo lako, ali mi smo uz dobre trenere uspeli da se uklopimo i da napravimo rezultat sa kojim sasvim možemo biti zadovoljni.“