Četiri medalje za Srbiju na džudo Grand prix-u u Zagrebu! Zlato za Aleksandra Kukolja i Maricu Perišić, srebro za Milicu Nikolić i Milicu Žabić!

Parallax Leaf - OKS

Grand Prix turnir u Zagrebu, koji predstavlja sastavni deo serije Svetskog tura u organizaciji Međunarodne džudo federacije (IJF), održan je od 18. do 20. avgusta 2023. godine. Na ovom džudo takmičenju, Aleksandar Kukolj i Marica Perišić okitili su se najsjajnijim odličjima, dok su srebrne medalje osvojile Milica Nikolić i Milica Žabić. Na korak do medalje bila je i Andrea Stojadinov koja je takmičenje završila na petom mestu. Džudo reprezentacija Srbije u konačnom plasmanu zauzela je drugo mesto sa osvojene 4 medalje i jednim 5. mestom.

Na putu do najsjajnijeg odličja u težinskoj kategoriji do 57 kg, Marica Perišić je savladala Hasret Bozkurt iz Turske (dva vazarija), Anđelu Samardžić iz Bosne i Hercegovine, Džesiku Limu iz Brazila, Pauline Starke iz Nemačke (sve vazari) i Italijanku Veroniku Toniolo (dva vazarija).

Drugo zlato za Srbiju na Grand prix – u u Zagrebu osvojio je Aleksandar Kukolj u kategoriji do 100 kg. Kukolj je na putu do finala ostvario četiri sjajne pobede protiv Risa Tomsona iz Velike Britanije, Amerikanca Kiva Netejnijela, Kazahstanca Islama Bozbajeva i Brazilca Leonarda Gonsavleša, sve na dva vazarija, dok je u borbi za zlato istim metodom trijumfovao nad Portugalcem Žoržeom Fonsekom.

Milica Žabić je bila slobodna u prvom kolu kategorije preko 78 kg. U osmini finala, bila je bolja od Austrijanke Marije Helvart (dva vazarija), da bi potom savladala Dominikanku Moiru Moriljo (ipon) i Hilal Ozturk iz Turske (hansoku-make). Međutim, u finalu, Milica je poražena od strane džudistkinje iz Turske, Kajre Ozdemir.

džudo Grand prix u Zagrebu

Milica Nikolić je u kategoriji do 48 kg bila slobodna u prvom kolu, a na putu do polufinala pobedila je Belgijanku Lois Peti (ipon) i Marušu Štangar iz Slovenije (vazari). Na zlatan bod je u polufinalnoj borbi savladala Lauru Martines iz Španije, a u borbi za najsjajnije odličje izgubila je od Mireje Lapuerte koja je upisala dva vazarija.

U istoj kategoriji se takmičila i Andrea Stojadinov. Andrea je u prvom kolu bila bolja od Svaite iz Indije (dva vazarija), u narednom kolu pobedila je Austrijanku Katarminu Tancer (ipon), a polufinale je izborila trijumfom nad Amerikankom Marijom Labord (hansoku-make). Međutim, Andrea je zaustavljena u polufinalu od strane osvajačice zlata, Mireje Lapuerte iz Španije, dok je u borbi za bronzu izgubila od Maruše Štangar iz Slovenije.