Milica Žabić druga, Milica Nikolić peta na Grand Prix turniru u Zagrebu!

Milica Žabić druga, Milica Nikolić peta na Grand Prix turniru u Zagrebu! Grand Prix turnir u Zagrebu predstavlja sastavni deo serije Svetskog tura u organizaciji Međunarodne džudo federacije (IJF). Na ovom takmičenju, koje je trajalo od 15. do 17. jula, učestvovalo je 516 džudista iz 69 zemalja sa 5 kontinenata. Srbiju je na džudo Grand Prix-u u Hrvatskoj predstavljalo desetoro sjajnih sportista, 6 muškaraca i 4 devojke. Naša sjajna takmičarka Milica Žabić osvojila je srebrnu medalju u težinskoj kategoriji preko 78 kilograma, dok je Milica Nikolić zauzela 5. mesto u kategoriji do 48kg.

Milica Žabić

Srebro za Milicu Žabić

Milica Žabić je imala veoma težak žreb na ovom turniru Grand Prix serije u Zagrebu u težinskoj kategoriji preko 78kg. U prvom kolu Milica Žabić se sastala sa Špankinjom Nisrin Dab Busba i tokom meča je pokazala dominantost u odnosu na ovu takmičarku. Pobedom u ovom meču, Milica je ušla u drugo kolo gde se sastala sa Idalis Ortiz sa Kube. U drugom kolu, nakon isteka regularnog vremena borbe, ušlo se u deo meča gde je odlučivao „zlatni bod“, gde je Milica uspela iponom da odnese pobedu. U trećem kolu Milica se borila protiv takmičarke iz Turske, Sebile Akbulut. I ovaj meč je Žabić dobila iponom, ali ovog puta u regularnom delu meča. Minut pred kraj meča, Žabić je napravila sjajan potez kojim je okončala i dobila ovu borbu. Ova pobeda je našu takmičarku Milicu Žabić odvela u polufinale gde se sastala sa takmičarkom iz Francuske, Leom Fonten. Milica je u ovom meču pokazala da se nalazi u odličnoj formi i uspela je da se plasira u finale. U finalu, Milica Žabić se sastala sa Razom Herško iz Izraela, koja je bila prvi nosilac. Milica je u ovom sjajnom meču dala sve od sebe, ali ipak nije uspela da osvoji i poslednju pobedu u nizu, pa je osvojila sjajno drugo mesto.

U ženskoj konkureniciji, u težinskoj kategoriji do 48kg, nastupile su dve naše džudistkinje, Milica Nikolić i Andrea Stojadinov. Milica Nikolić je u prvom kolu pobedila Holanđanku Amber Hersjes, dok je u drugom kolu savladala Rumunku Aleksandru Pop. Potom, u četvrtfinalu, Milica je pobedila Špankinju Lauru Abelendu Martinez. Nikolićeva je zaustavljena u polufinalu, izgubivši od Japanke Vakane Koge. Ipak Milica je dobila priliku da se bori za bronzu u repasažu. U meču za bronzanu medalju Milica je izgubila od Turkinje Tugče Beder, koja je izvela 2 bacanja za waza-ari. U istoj kategoriji, do 48kg, Andrea Stojadinov je u prvom kolu pobedila Špankinju Mirelu Lapuertu Komas. Međutim, Stojadinov je ispala već u drugom kolu pošto je izgubila od finalistkinje, vicešampionke iz Francuske, Melani Vju.

džudo Grand Prix
Milica Nikolić, Mediteranske igre Oran 2022

Srbija je imala još jednu predstavnicu u ženskoj konkurenciji, i to u težinskoj kategoriji do 63kg, Anju Obradović. Ona je u prvom kolu pobedila takmičarku iz Turkmenistana, Zulhumar Daškinovu, ali je Anja u drugom kolu zaustavljena kada je izgubila od Mongolke Ganhaik Bold.

U muškoj konkurenciji na džudo Grand Prix-u u Zagrebu, naša zemlja imala je 6 sjajnih predstavnika. Strahinja Bunčić, u težinskoj kategoriji do 66kg, u prvom kolu pobedio je takmičara iz Tadžikistana Alijona Safaralieva. U narednom kolu, Bunčić je savladao Gruzijca Važu Margvelašvilija. Međutim, u trećem kolu Kazahstanac Jeldos Smetov bio je bolji od našeg Strahinje.

Filip Jovanović je u prvom kolu takmičenja, u kategoriji do 73kg, bio slobodan, ali je već u meču drugog kola izgubio od takmičara iz Azerbejdžana Rustama Orujova.

Milan Mihajlović, takmičeći se u kategoriji do 81kg, u prvom kolu bio je slobodan, ali je u drugom kolu izgubio od Nemca Tima Kavelijusa.

Nemanja Majdov je imao težak žreb na ovom takmičenju jer je izgubio mesto nosioca. U težinskoj kategoriji do 90kg, Majdov je u prvom kolu bio slobodan, dok je u drugom kolu bio bolji od takmičara iz Azerbejdžana Mamadalija Mehdijeva. Borba je trajala 4 minuta regularno, oko 4 minuta za zlatni poen, sa po dve opomene, a za kraj je usledilo bacanje za waza-ari, kojim je Majdov odneo pobedu. Međutim, u trećem kolu Majdov je izgubio od takmičara iz Tadžikistana Džakongira Madžidova.

Nemanja Majdov

Srbija je imala još jednog predstavnika u kategoriji do 90kg, Darka Brašnjovića. Brašnjović je u prvom kolu bio slobodan, dok je u drugom kolu pobedio Hrvata Josipa Bulića. U narednom kolu, Darko je završio svoj nastup na ovom takmičenju, izgubivši od Japanca Kente Nagasave.

Bojan Došen u težinskoj kategoriji do 100kg je u prvom kolu bio slobodan, dok je u drugom kolu bio bolji od takmičara iz Južne Koreje Jae Yun Kima. Došen je zaustavljen u trećem kolu ovog takmičenja izgubivši od Holanđanina Mihaela Korela.