Jovana Preković: Sanjala sam olimpijsko zlato i Trofej OKS

U nedelju, 26. decembra 2021. godine, po 28. put održan je Izbor za najuspešnije sportiste, timove i trenera Srbije. U godini istorijskih sportskih uspeha u kojoj su naši sportisti osvojili rekordnih 9 medalja, u svim nominacijama bila je velika konkurencija za naziv najuspešnijeg. U konkurenciji ženskih sportista, titulu najuspešnije u 2021. godini ponela je olimpijska, svetska i evropska šampionka u karateu JOVANA PREKOVIĆ.

Ona dobro zna ko je, šta je i odakle dolazi. U 2021. godini nije izgubila ni jednu zvaničnu borbu. A postala je olimpijska šampionka, prvakinja sveta i najbolja u Evropi. Put koji su Jovana Preković i njen trener Roksanda Atanasov prešli bio je dugačak i zahtevan, ali sada se sve isplatilo. Karate je debitovao na Olimpijskim igrama u Tokiju, već u Parizu ovaj sport neće biti u takmičarskom programu. Vizu za Japan osvajalo je samo 10 učesnika po kategoriji. Iako nije imala pravo na grešku, pune 4 godine bila je među četiri najbolje karatistkinje na svetskoj rang listi.

Jovana Preković i Božidar Maljković

Samo ove sezone osvojila je zlatne medalje na turnirima Premijer lige u Istanbulu i Lisabonu, potom je postala šampionka Evrope u Poreču i konačno se kvalifikovala za Japan. U Tokiju je savladala u grupi Marokanku Sadini, Peruanku Grande, Ukrajinku Seroginu i Egipćanku Lotfi. U polufinalu je pobedila Merve Čoban iz Turske, a u borbi za zlato – Kineskinju Sajaojan Jin (Xiaoyan Yin). Postala je olimpijska šampionka u kategoriji do 61 kilogram. Nekoliko meseci posle istorijskog uspeha Jovana Preković osvojila je i titulu prvakinje sveta u Dubaiju. U 2021. godini ostvarila je 27 pobeda.

Jovani je trofej dodelio predsednik OKS Božidar Maljković.

Jovana Preković, najuspešnija sportistkinja Srbije u 2021. godini

„Želim da se zahvalim svim ljudima koji su doprineli da doživim ovaj trenutak. Kako sam sanjala da osvojim olimpijsko zlato i da nosim zastavu svoje zemlje na najprestižnijem sportskom takmičenju, tako i ovo priznanje i balkon i ceo moj grad koji me je dočekao predstavljaju deo mog sna. Posle Olmpijskih igara je jako teško bilo održati fokus, ali sam se potrudila i uspela sam da održim taj fokus i privedem ovu godinu kraju onako kako sam želela“, rekla je olimpijska, svetska i evropska šampionka Jovana Preković.