Novak Đoković osvojio četvrtu titulu na US Open-u i rekordnu 24. grend slem!

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković savladao je Danila Medvedeva (Rusija, 3) rezultatom 6:3, 7:6 (7:5), 6:3 u finalu US Open-a i tako došao do četvrte titule na ovom turniru, rekordne 24. grend slem i 96. u karijeri! Nakon ovog turnira, Novak se vratio na prvu poziciju ATP liste.

Photo by Darren Carroll/USTA

Maestralni Novak Đoković svoj put ka 24. grend slem tituli započeo je pobedom protiv 84. tenisera sveta Aleksandra Mulera (Francuska) rezultatom 6:0, 6:2, 6:3. Ova pobeda bila je dovoljna Novaku da se u ponedeljak, 11. septembra (nakon završetka turnira) vrati na prvu poziciju ATP liste i započne 390. nedelju na vrhu.

Novak je u drugom kolu US Open-a maksimalnim rezultatom 3:0, po setovima 6:4, 6:1, 6:1 nadigrao 76. tenisera ATP liste, Bernabea Zapatu Miraljesa iz Španije. Teniseri su bili izjednačeni na terenu samo tokom prva četiri gema u meču. Miraljes je krenuo vrlo agresivno, ali se ta igra raspala u trenutku kada mu je Novak u petom gemu oduzeo servis koji je odlučio pobednika seta. Novak je u nastavku inicijativu apsolutno držao u svojim rukama, napravio pet brejkova i lagano meč priveo kraju.

U trećem kolu, Đoković je nakon 0:2 u setovima za Lasla Đerea, 32. nosioca, uspeo da preokrene, slavi rezultatom 4:6, 4:6, 6:1, 6:1, 6:3 i plasira se među šesnaest najboljih na ovom turniru. Đere je dva puta oduzeo Novaku servis, po jedan brejk u oba seta i došao na set od velikog iznenađenja u Njujorku. Novak u drugom gemu trećeg seta konačno pravi brejk, stiže do 2:0, preuzima inicijativu na terenu i otvara seriju od pet gemova u nizu. Set je završen rezultatom 6:1 u korist najboljeg srpskog tenisera. Sjajnom igrom u nastavku Novak je nastavio u ritmu iz trećeg seta i posle ukupno pet brejkova u četvrtom i petom setu nadigrao fenomenalnog zemljaka i izbegao eliminaciju.

Drugi nosilac na US Open-u je u osmini finala rezultatom 6:2, 7:5, 6:4 nadigrao kvalifikanta iz Hrvatske, Bornu Goja (ATP #105) i izborio plasman u četvrtfinale. Novak je pet puta oduzeo servis protivniku, a pretrpeo svega jedan brejk. Đoković je susret otvorio brejkom iskoristivši četvrtu brejk loptu. Isti je u narednom gemu potvrdio, a zatim udvostručio u petom gemu. Set mu je posle 40 minuta igre pripao rezultatom 6:2. Teniser iz Hrvatske je podigao nivo igre u drugom setu i već u drugom gemu oduzeo servis Novaku za 0:2. Vratio se naš igrač u gemu koji je usledio, a zatim i izjednačio na 2:2. Novak je u samoj završnici seta, jedanaestom gemu, odoleo napadima Goja i napravio novi brejk, koji je nakon sledećeg gema pretvorio u osvajanje seta. Čekao je Novak na svoju šansu u trećem setu i dočekao je u sedmom gemu. Brejk bez izgubljenog poena približio ga je novom trijumfu u Njujorku, koji je usledio tri gema kasnije.

U četvrtfinalu, Novak je bez izgubljenog seta savladao domaćeg tenisera Tejlora Frica (9) rezultatom 6:1, 6:4, 6:4 i postavio novi rekord po broju grend slem polufinala – 47. Do tog trenutka je brojku od 46 delio sa Švajcarcem Rodžerom Federerom. Teniseri su meč otvorili sa velikim brojem grešaka na obe strane. Najpre je Novak napravio brejk i poveo sa 2:0, da bi se Fric odmah vratio i smanjio na 2:1. Srpski teniser je do kraja seta dva puta oduzeo servis Fricu i poveo sa 1:0 nakon velikih 6:1. Treći gem drugog seta u kojem je Novak došao do jedinog brejka u ovom periodu igre, približio ga je na samo jedan set od polufinala. Prvih pet gemova trećeg seta protekli su bez brejk lopti, a onda je Novak bio u situaciji da mora da spašava dve. Nakon što se iz neugodne situacije uspešno izvukao, u narednom gemu je došao do brejka i prednosti od 4:3. Taj brejk nije potvrdio u predstojećem gemu i Fric dolazi do 4:4. Trećim brejkom u nizu Novak je otvorio vrata polufinala.

Najbolji srpski teniser je u polufinalu US Open-a srušio Amerikanca Bena Šeltona (ATP #47) rezultatom 6:3, 6:2, 7:6 (7:4). Meč je trajao dva časa i 39 minuta, a Novak je došao do 22. pobede u poslednja 23 grend slem polufinala. Novakov protivnik je u meč ušao agresivno, igrajući na sve ili ništa. Novak je te napade uspeo da smiri, dođe do brejka u šestom gemu i povede sa 4:2, zatim i 5:2. Imao je srpski teniser četiri brejk šanse (tri vezane) za 6:2, ali se mladi Amerikanac vratio u gem i smanjio na 5:3. Nakon što je spasio jednu brejk loptu u narednom gemu, Novak je došao do prvog seta posle nešto više od pola sata igre. Ključni period drugog seta bila je druga polovina istog kada je Novak dva puta oduzeo servis Šeltonu i još uverljivijim rezultatom stekao prednost od 2:0. Treći set počeo je brejkom Novaka. Nakon što je poveo sa 4:2, Novaku je stao prvi servis i počeo je nešto više da greši. Amerikanac je to iskoristio, vratio brejk i poveo sa 5:4. Đoković je u sledećem gemu morao da spašava jednu brejk/set loptu, da bi u narednom iskoristio drugu brejk priliku i stigao do servisa za meč. Imao je Novak jednu meč loptu, ali je greškama dozvolio rivalu da iskoristi treću brejk loptu i odloži pobedu za taj-brejk koji mu je pripao rezultatom 7:4.

Spektakularno finale US Open-a trajalo je tri časa i 16 minuta, a teniseri su pokazali igru dostojnu finala jednog grend slema. Novak je taktički fenomenalno ušao u duel, bio je fantastičan na mreži. Đoković je meč odluke započeo brejkom (bez izgubljenog poena) u drugom gemu. Imao je i dve šanse u osmom gemu da dvostrukim brejkom dođe do osvajanja seta, ali to se dogodilo jedan gem kasnije, na njegov servis. Novak je posle prvog seta uradio ono što nije uradio nijedan igrač ove sezone. Stigao je do neverovatnih 1.000 vinera po čemu je ubedljivo najbolji od svih igrača koji su se takmičili na grend slemovima ove godine. Drugi set trajao je čak jedan čas i 44 minuta, a obilovao je iscrpljujućim maratonskim gemovima. Teniseri su u sedmom i osmom gemu propustili po jednu brejk priliku, da bi Novak u dvanaestom gemu spasio jednu set loptu (na svoj servis) i drugu deonicu igre uveo u taj-brejk. Poveo je Medvedev sa 2:0, Novak se vratio, a onda u poslednjem poenu došao do ključnog mini brejka i velikih 2:0. Brejkom u četvrtom gemu trećeg seta Novak je poveo sa 3:1 i približio se osvajanju titule. Ipak, Medvedev u narednom gemu pravi prvi brejk u susretu i smanjuje na 3:2. Srećom, Novak je na to odmah odgovorio novim brejkom, poveo sa 4:2 i tu više nije dozvolio iznenađenja. Ovom pobedom se Novak revanširao ruskom igraču za poraz u finalu US Open-a 2021. godine i nastavio da ispisuje tenisku istoriju.