Novak Đoković

Novak i još 4 naših tenisera na Vimbldonu

Parallax Leaf - OKS

Danas počinje najstariji i najprestižniji teniski turnir na svetu – Vimbldon. Srbiju će predstavljati Novak Đoković i još 4 naših tenisera na ovogodišnjem Vimbldonu.

 

Novak Đoković, OI Tokio

 

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković učešće na ovogodišnjem Vimbldonu započeće na Centralnom terenu najranije u 14.30 duelom protiv 67. tenisera sveta Argentinca Pedra Kačina. Direktan prenos možete pratiti na Prvom programu RTS-a.

Trenutno drugi teniser sveta osvojio je poslednja četiri Vimbldona i na ovom turniru ima niz od 28 vezanih pobeda, a meč nije izgubio od 2016. godine.

Novak na Vimbldonu ima 86 pobeda u karijeri, dok svi ostali igrači iz top 20 na ATP listi u ovom trenutku ukupno imaju 85 pobeda.

Ukoliko Novak uspe da osvoji ovaj Grend slem, izjednačiće broj od 24 osvojena Grend slema sa legendarnom Australijankom Margaret Kort.

Dušan Lajović koji je 52. teniser sveta za protivnika u prvom kolu ima Britanca Jana Čoinskog. Početak njihovog meča ne očekuje se pre 15 časova. Najbolji rezultat Lajovića na ovom turniru je prolaz u drugo kolo.

Na terenu će se naći i Miomir Kecmanović koji će za rivala imati Argentinca Dijega Švarcmana. Njih dvojica su do sada igrali tri meča i srpski teniser nije uspeo da dođe do pobede. Argentinac je poslednji meč izgubio od Dušana Lajovića.

MIomir Kecmanović

Filip Krajinović je zbog povrede otkazao učešće na turniru, a njegov rival trebalo je da bude Feliks Ože-Alijasim.

Drugog dana na teren će još dva srpska predstavnika.

Laslo Đere koji je 56. teniser sveta od 12 časova igra protiv 55. na ATP listi Maksima Kresija iz Sjedinjenih Država. Najbolji rezultat Đerea na Vimbldonu je takođe prolaz u drugo kolo. Dva tenisera su se do sada sastajala dva puta i imaju po jednu pobedu.

Hamad Međedović, najmlađi predstavnik Srbije na ovogodišnjem Vimbldonu uspeo je da se prvi put u istoriji plasira na prestižni turnir, a rival u prvom kolu biće mu znatno iskusniji Australijanac Kristofer O‘Konel.

Natalija Stevanović će takođe na teren oko 12 časova, a rivalka će joj biti Čehinja Karolina Pliškova.

Vimbldon je najstariji i najbitniji teniski turnir, a njegova istorija počinje davne 1877. godine prvim turnirom u Sveengleskom klubu, u delu Londona po kojem je i sam dobio ime.

 

Vimbldon je ostao jedini veliki turnir u tenisu koji se i dalje igra na originalnoj podlozi, travi, zbog čega je i sama igra dobila svoje originalno ime, “tenis na travi“.

 

Vimbldon se smatra glavnim teniskim turnirom, pa je prioritet organizatora tokom godina bio očuvanje prestiža koji je turnir stekao.

 

S tom namerom, 1993. predstavljen je dugoročni plan iz tri dela. Cilj je bio poboljšanja uslova za praćenje i igranje mečeva, a taj plan je označio početak nove ere Vimbldona.

 

Prva faza je završena 1997. godine, kada je sagrađen novi Teren broj jedan u Ejorandži parku, kapaciteta 11.500 mesta, uz novi medijski centar, dva dodatna travnata terena i tunel ispod brda koji povezuje Čerč roud i Samerset roud radi lakšeg pristupa.

 

Druga faza, koja je završena 2009. godine, podrazumevala je otklanjanje kompleksa glavnog terena, kako bi se napravio put za novu zgradu Milenijum, čime je bio obezbeđen veliki prostor za igrače, štampu, zvaničnike i članove. Proširena je zapadna tribina centralnog terena za još 728 mesta i prvi put je kao takav predstavljen pokretni krov.

 

Treća faza i poslednja faza završena je 2011. izgradnjom ulazne zgrade, mesta za osoblje kluba, muzeja, banke i biletarnice.

 

Šest zanimljivosti vezanih za Vimbldon

 

Održavanje turnira prati dosta zanimljivosti vezanih za samo takmičenje, ali i dešavanja oko terena.

 

Najveći broj loptica

 

Za vreme turnira koristiće se oko 55 hiljada lopti. One se čuvaju na tačno 20 stepeni Celzijusa, a nove lopte se iznose nakon prvih sedam gemova (da se zagreju), a zatim se menjaju na svakih devet.

 

Korišćene lopte se mogu kupiti kao suvenir za 2,5 funti po pakovanju u kojem se nalaze tri komada.

 

Šampanjac, kokteli i mnogo jagoda

 

Tokom dvonedeljnog trajanja turnira, posetioci prosečno konzumiraju 235.000 čašica Pim likera, 200.000 porcija u kojima je najmanje 10 jagoda sa šlagom, 250.000 obroka, 65.000 sladoleda i 28.000 boca šampanjca.

 

Da bi svi posetioci bili zadovoljeni stara se više od 3.000 zaposlenih u keteringu.

 

Jastreb Rufus nadgleda turnir

 

Jastreb po imenu Rufus odgovoran je za održavanje terena bez golubova. On je specijalno obučen za ovaj zadatak i svako jutro nadleće terene pre početka igre kako bi uplašio golubove kojima je prirodni neprijatelj.

 

Rufus nije baš najuspešniji u ovom zadatku, ali je tokom godina zadržao status “maskote Vimbldona“.

 

Kiša ga retko kada zaobilazi

 

Od kada su počeli zapisi o vremenskim uslovima na Vimbldonu, 1922. godine, samo sedam šampionata je zabeleženo bez prekida zbog kiše.

 

Samo centralni teren od 2009. godine ima pokretni krov gde se igra može nastaviti i ukoliko počne kiša.

 

Ipak, da bi se igra nastavila nakon zatvaranja krova, igrači moraju da sačekaju 30 minuta kako bi se unutrašnja sredina stabilizovala i stvorili optimalni, izjednačeni uslovi.

 

Milijardu ljudi kraj malih ekrana

Bi-Bi-Si tvrdi da je 2017. godine dobio 21 milion zahteva za strimovanje najpoznatijeg teniskog turnira preko platformi, što ga je učinilo najgledanijim svih vremena na ovaj način.

U britanskom javnom servisu ocenjuju da je na dvesta teritorija u svetu turnir gledalo više od milijardu gledalaca.

S obzirom na to da Novak Đoković ove godine ima priliku da se izjednači sa Rodžerom Federerom po broju trofeja, postoji velika verovatnoća da će rekord biti oboren.

Vimbldonski rekordi

Rodžer Federer ima osam titula šampiona u muškom delu turnira, dok je Martina Navratilova ubedljivo najbolja u ženskom sa devet. Navratilova ima i najviše pobeda u „open eri“ Vimbldona sa čak 120, dok je Rodžer Federer ponovo najbolji u Muškoj konkurenciji sa 95.

Goran Ivanišević je najniže rangirani teniser koji je osvojio prestižni turnir, jer je do titule 2001. godine stigao sa 125. pozicije na ATP listi.

Najmlađi osvajač je Britanka Loti Dod koja je turnir osvojila 1887. sa svega 15 godina i 285. dana, u muškoj konkurenciji najmlađi osvajač bio je Boris Beker 1985. sa 17 godina i 227 dana.

Najduži meč ikad igrali su Džon Izner i Nikola Mai u prvom kolu kada su 2010. tokom tri dana usled prekida zbog mraka i kiše trajao 11 sati i pet minuta, a pripao je američkom teniseru.

Nagradni fond ovogodipnjeg Vimbldona je 56,5 miliona dolara.

Teskt preuzet sa sajta medijskog partnera Olimpijskog komiteta Srbije – Radio Televizije Srbije (www.rts.rs)