Intervju Đorđa Višackog za China Daily

Parallax Leaf - OKS

Generalni sekretar Olimpijskog komiteta Srbije, Đorđe Višacki dao je opširan intervju za kinesku nacionalnu novinsku agenciju, kao i za China Daily, a vezano za predstojeće Zimske olimpijske igre u Pekingu 2022. U produžetku možete pročitati kompletan intervju.

 

Ističući ogromno iskustvo koje Kina ima u organizaciji velikih sportskih događaja, kao i uspeh koji postiže u borbi sa pandemijom virusa Covid 19, Đorđe Višacki, generalni sekretar Olimpijskog komiteta Srbije, izrazio je svoje ubeđenje da će Peking 2022 zadiviti ceo svet.

„Imajući u vidu iskustvo sa Kinom kao organizatorom velikih sportskih događaja, nemamo razloga da ne verujemo da će ove Igre biti održane na najvišem mogućem nivou.“

„U potpunosti podržavamo sve mere koje su ustanovljene u Kini, a koje se tiču prevencije širenja virusa tokom Zimskih olimpijskih igara. Ovo kažem ne samo iz razloga što su Olimpijske igre važne za nas, već i zbog toga što su ove mere važne kako bi se sprečilo dalje širenje virusa kao moguća posledica održavanja Igara“, naglasio je Višacki.

 

„Prema informacijama koje mi imamo, Kina mere prevencije sprovodi na veoma visokom nivou“.

 

Višacki je istakao važnost Olimpijskih igara i za sportiste i za navijače širom sveta, i naglasio je da su ove Igre prilika da se prodube veze između Kine i Srbije.

 

„Činjenica je da su ove mere (protiv širenja virusa Covid 19 virusa) restriktivne i da u ovim okolnostima, možda neće biti toliko prilika za održavanje sastanaka između sportskih organizacija. Ali sam siguran da će biti mogućnosti da se ovakav vid komunikacije proširi, te da će i naša i kineska strana od toga imati koristi, posebno uzimajući u obzir činjenicu da naš olimpijski komitet ima dobru saradnju sa Olimpijskim komitetom Kine i sa kineskim sportom generalno,“ rekao je Višacki za China Daily.

 

Djordje Visacki, generalni sekretar

Djordje Visacki, generalni sekretar OKS

 

Višacki je napomenuo da su prethodnih godina mnogi treneri iz Srbije uživali uspešno sarađujući sa kineskim sportistima i timovima, navodeći Bogdana Obradovića u tenisu, odnosno Marinu Maljković u košarci kao dobre primere.

„Sigurno je da smo ponosni kada tako velika sportska sila vidi Srbiju kao partnera i prepoznaje stručnjake iz Srbije kao ljude koji mogu da pomognu dalji razvoj sporta u Kini. To je zaista velika čast, ali ujedno i prilika da se naše prijateljstvo dalje razvija.“

Upitan da prokomentariše mogućnost da pojedini sportisti bojkotuju Zimske olimpijske igre iz političkih razloga, Višacki je odgovorio: „To je zasita politička tema i kao takva u potpunosti bi trebala da bude odvojena od nastupa sportista na Olimpijskim igrama. Javnost često zaboravlja da se još od antičkih vremena, Olimpijske igre održavaju svake četiri godine i da su za vreme održavanja Igara sve političke tenzije, pa čak i ratovi, bili zaustavljani. Naša razmišljanja su usmerena na nešto što je dragocenije i veće od svakodnevnog života. To je nešto za šta želim da sva deca na svetu imaju, nezavisno od toga šta se zaista politički događa oko njih. U tom smislu, sport je najčistija stvar kojom danas možemo da se bavimo.

 

Postoji mnogo izazova, kao što su doping, nameštanje rezultata i mnoge druge negativne stvari, kao i u svakoj drugoj oblasti života, ali ipak su u sportu bazične vrednosti jasno definisane“, zaključio je razgovor Đorđe Višacki.