Uspešan nastup naših kajakaša na Svetskom prvenstvu u Duizburgu

Svetsko prvenstvo u kajaku održano je u Duizburgu, u Nemačkoj, u periodu od 23. do 27. avgusta 2023. godine. Naša najbolja kajakašica Milica Novaković osvojila je 4. mesto u olimpijskoj disciplini K1 500m, a ženski (6. mesto) i muški (8. mesto) četverac obezbedili su vize za predstojeće Olimpijske igre. Kristina Bedeč završila je kao sedma kajakašica na svetu u jednosedu na 1000m, dok je dvosed Ervin Holpert, Marko Dragosavljević završio na poziciji broj osam u olimpijskoj disciplini K2 500m.

Milica Novaković, vicešampionka Evrope, na Svetskom prvenstvu u Duizburgu veslala je dve olimpijske discipline, jednosed na 500m i četverac na 500m. Milica je u svojoj kvalifikacionoj grupi osvojila drugo mesto sa vremenom 1:52,606, dok je zauzevši treću poziciju u polufinalnoj trci sa vremenom 1:49,431 sebi obezbedila nastup u A finalu. Finale u jednosedu na 500m, naša najbolja kajakašica Milica Novaković kao četvrta izveslala je u vremenu 1:51,328. Zlato je osvojila Novozelanđanka Lisa Karington (1:47,769). Srebro je pripalo Danjkinji Emi Jorgensen (1:49,102), a bronza je otišla u ruke Mađarici Čipeš (1:50,699).

Ženski četverac u sastavu Anastazija Bajuk, Marija Dostanić, Milica Novaković i Dunja Stanojev u kvalifikacijama je zauzeo četvrto mesto sa izveslanim vremenom 1:34,116. U polufinalu, naše devojke su osvojile 3. mesto izveslavši trku u vremenu 1:32,496 čime su obezbedile plasman u A finale. U finalnoj trci, četverac Srbije zauzeo je 6. poziciju sa izveslanim vremenom 1:32,738 i tako osigurao svoje učešće na predstojećim Olimpijskim igrama.

Muški četverac u sastavu Anđelo Džombeta, Marko Novaković, Stefan Vrdoljak i Vladimir Torubarov dominantno je započeo svoj nastup na Svetskom prvenstvu u Duizburgu zauzevši čelnu poziciju u svojoj kvalifikacionoj grupi sa izveslanim najboljim vremenom kvalifikacija 1:19,276. U istom ritmu, četverac Srbije nastavio je i u polufinalnoj trci u kojoj je osvajanjem prvog mesta sa izveslanim vremenom 01:20,033 obezbedio plasman u A finale. U finalu, naš četverac zauzeo je 8. poziciju završivši trku u vremenu 1:20,540 i tako obezbedio vizu za Olimpijske igre u Parizu 2024.

Svetsko prvenstvo u kajaku

Kristina Bedeč nastupila je u dve discipline, K1 1000m i K1 5000m. Bedečova je u kvalifikacijama jednoseda na 1000m zauzela četvrto mesto ostvarivši vreme 4:24,312, čime je obezbedila prolaz u polufinale. U polufinalnoj trci, naša kajakašica je osvojila treće mesto sa vremenom 4:05,700 i tako obezbedila učešće u samoj završnici takmičenja. Finale discipline K1 1000m, Kristina Bedeč je završila kao sedma kajakašica na svetu sa postignutim vremenom 4:04,908. Zlato je osvojila Australijanka Bul (3:54,864), srebro je priplao Poljakinji Iskrzjačkoj (3:56,663), dok je bronza pripala Mađarici Rendeši (3:57,556). S druge strane, trku u maratonu (sa istrčavanjem) Kristina je završila kao 11 kajakašica planete. Bedečova je preveslala stazu dugu 5000m za 24 minuta, 10 sekundi i 44 stotinke. Zlato u trci osvojila je Španjolka Fernadez (22:45,357). Vicešampionka sveta postala je Kanađanka Šmidt (22:46,612), dok je do trećeg mesta na pobedničkom postolju i bronzane medalje doveslala Šveđanka Andreson (22:56,996).

Bronzani dvosed sa Evropskog prvenstva u Poljskoj koji čine Ervin Holpert i Marko Dragosavljević već u kvalifikacijama olimpijske discipline K2 500m pokazao je da je posada koja konkuriše za A finale. Prvo mesto u trećoj kvalifikacionoj grupi osvojeno je sa izveslanim vremenom 1:29,292, čime je obezbeđen plasman u polufinale. Naši momci su veslali treće polufinale gde je u cilju bilo 6 čamaca u istoj sekundi. Poredak na kraju: Portugalija (1:29,148), Češka (1:29,210), Srbija (1:29,378). Dvosed u sastavu Ervin Holpert, Marko Dragosavljević završio je učešće u A finalu olimpijske discipline na poziciji broj osam, mestu koje im zvanično u ovom trenutku ne garantuje učešće na Olimpijskim igrama u Parizu naredne godine. Međutim, postoji realna šansa da, nakon realokacije kvota koje je u obavezi ICF da izvrši u naredne dve nedelje i obavesti nacionalne olimpijske komitete, ipak dobijemo još jedan čamac i dva mesta u Parizu. Naš dvosed je delilo 77 stotinki do šeste pozicije koja je obezbeđivala direktan odlazak na OI, a do bronzane medalje 548 stotinki. Zlato je osvojila posada Portugalije, Ribeiro, Baptista (1:29,037), srebro je pripalo posadi Mađarske, Nadaš, Kopač (1:29,184) a do bronze su doveslali Španci, Del Rio, Germade (1:29,389).

Branko Lagundžić se takmičio u dve discipline, K1 500m i K1 1000m. Naš predstavnik u jednosedu na 500m uspešno je prebrodio kvalifikacije. Izveslao je vreme 1:40,698 i završio kao drugi u šestoj kvalifikacionoj grupi što mu je bilo dovoljno za prolazak dalje. Potom, Lagundžić je doveslao do B finala zauzevši peto mesto u polufinalu sa vremenom 1:38,568. U B finalu discipline K1 500m, naš kajakaš je završio kao četvrtoplasirani sa vremenom 1:41,449. Pored toga, na olimpijskoj stazi na 1000m, Branko Lagundžić je osvojio treće mesto u sedmoj kvalifikacionoj grupi sa vremenom 3:44,896 i tako se plasirao u polufinale. U polufinalnoj trci, Branko je osvojio četvrto mesto sa vremenom 3:33,255 i tako obezbedio prolazak u B finale. U B finalu, Lagundžić je zauzeo osmo mesto sa vremenom 3:36,229. U generalnom plasmanu šampionat je završio na 17. poziciji. U velikom finalu zlatnu medalju osvojio je Portugalac Pimenta, srebro je priplao Mađaru Vargi, a bronzom se oktio Nemac Thordsen.

Luka Stojkov, naš predstavnik u K1 200m, u svojoj kvalifikacionoj grupi zauzeo je treće mesto sa vremenom 36,693 i tako prošao u polufinale. Potom, u polufinalu, Stojkov je zauzeo peto mesto sa izveslanim vremenom 34 sekunde 985 stotinki. Ostvaren plasman dovoljan je bio za B finale i borbu za poziciju od 10. do 18. mesta na Svetskom prvenstvu. Luka Stojkov je trku u B finalu discipline K1 200m završio kao peti u cilju sa vremenom 35,696. U generalnom plasmanu 14. je sprinter na svetu. Titulu svetskog prvaka poneo je Arturas Seje iz Litvanije (35,243). Srebro je osvojio Gruzijac Kavelašvili (35,364) a bronzu Španac Garote (35,380).