U susret YOG Gangvon 2024: Podsetimo se nastupa Tima Srbija na YOG Lozana 2020 i prve medalje za Srbiju na zimskim olimpijskim događajima

Parallax Leaf - OKS

U susret Zimskim olimpijskim igrama mladih koje će se održati u Gangvonu u periodu od 19. januara do 1. februara 2024. godine, podsetimo se nastupa Tima Srbija na prethodnom YOG Lozana 2020 i prve medalje za Srbiju na zimskim olimpijskim događajima koju je osvojio talentovani mladi hokejaš Matija Dinić. Matija je u hokeju 3 na 3, u kojem su se nadmetale mešovite ekipe, sjajnim nastupima svoj tim vodio do srebrne medalje i tako obradovao sportsku javnost u našoj zemlji.

Matija Dinić

Mladi Tim Srbija na Zimskim olimpijskim igrama mladih Lozana 2020 činilo je šest takmičara koji su našu zemlju predstavljali u četiri sportske discipline. U hokeju 3 na 3, Srbiju su predstavljali Matija Dinić i Valentina Vrhoci, u alpskom skijanju naši predstavnici su bili Zoja Grbović i Uglješa Pantelić, u biatlonu je nastupio Omar Hodžić, dok se za naš tim u brzom klizanju takmičila Petra Jašić.

Istorijski uspeh na ovom takmičenju postigao je talentovani hokejaš Matija Dinić, osvojivši prvu medalju za Srbiju na zimskim olimpijskim događajima, i to u hokeju 3 na 3, novoj disciplini koja se našla u takmičarskom programu YOG Lozana 2020. Novi format takmičenja u hokeju 3 na 3 okupio je u selektovanim timovima najbolje pojedince iz 36 zemalja članica Međunarodne hokejaške federacije. Nakon što su u finalu izgubili od Zelenog tima, Crvenom timu, za koji je naš Matija igrao sa još 12 hokejaša iz zemalja širom sveta, pripala je srebrna medalja. Dinić je imao sjajan nastup na ovom takmičenju, tokom turnira u Lozani postigao je 13 golova i imao je 15 asistencija. Posle srebra koje je osvojio na Olimpijskim igrama mladih u Lozani, Matija Dinić je proglašen za najuspešnijeg mladog sportistu Srbije u 2020. godini u izboru Olimpijskog komiteta Srbije. Naš sjajni 19-godišnji hokejaš trenutno igra u Crvenoj zvezdi i član je seniorske hokejaške reprezentacije Srbije.

Valentina Vrhoci

Pored Matije, Srbiju je u hokeju 3 na 3 na YOG-u u Lozani predstavljala i Valentina Vrhoci. Siva ekipa hokeja 3 na 3 čiji je član bila Valentina nije uspela da se plasira u polufinale Zimskih olimpijskih igara mladih u Lozani. Nakon poraza u prvoj utakmici 3:5, usledila je pobeda sa rezultatom 8:6, kojoj je sa dva gola doprinela naša sportistkinja. Sivi tim je nakon sveukupnog stanja na tabeli ispao iz daljeg takmičenja.

U alpskom skijanju, Srbiju je predstavljalo dvoje takmičara, jedan dečak i jedna devojčica. Zoja Grbović u disciplini superveleslalom zauzela je 10. mesto, a u alpskoj kombinaciji završila je na 15. mestu. Nažalost, Zoja nije završila trku u veleslalomu, kao ni trku u slalomu. S druge strane, Uglješa Pantelić svoju trku u superveleslalomu završio je na 49. mestu, a u alpskoj kombinaciji zauzeo je 33. mesto. Uglješa je u jakoj konkurenciji trku u veleslalomu, ali i trku u slalomu, završio na 31. mestu.

Petra Jašić

Naša predstavnica u brzom klizanju Petra Jašić je u trkama na 500m i na 1000m završila na četvrtom mestu, što nije bio dovoljno za prolazak u četvrtfinale.

Omar Hodžić

Biatlonac Omar Hodžić završio je svoju trku u disciplini 12,5km pojedinačno na 88. mestu, a trku u disciplini 7.5km sprint na 85. mestu.

Zimske olimpijske igre mladih u Lozani održane su u periodu od 9. do 22. januara 2020. godine. Na ovom izdanju Igara, učešće je uzelo preko 1.800 sportista iz 79 zemalja sveta.