Srbija šampion sveta u ženskoj odbojci!

Srbija šampion sveta u ženskoj odbojci! Naše zlatne devojke su nakon 12 uzastopnih pobeda i sa samo pet izgubljenih setova donele Srbiji drugu zlatnu medalju za redom! Nakon 88 minuta igre, u meču protiv Brazila, rezultatom 3:0, po setovima 26:24, 25:22 i 25:17, Srbija je odbranila titulu osvojenu u Jokohami pre četiri godine. Sjajan odabir igrača našeg selektora Danijelea Santarelija, dobra strategija i emocije koje su date na terenu, dovele su našu reprezentaciju do zlatnog odličja na Svetskom prvenstvu u Apeldornu!

Srbija šampion sveta u ženskoj odbojci

U prvom setu, igra naših devojaka je išla nešto lošije, ali je sjajni blok Jovane Stefanović pokrenuo devojke i rezultat je bio izjednačen 10:10. Pogodak Tijane Bošković za 11:10 je razmrdao ekipu i borba je bila neprestana do finalnog rezultata u prvom meču 26:24. Drugi set je krenuo bolje po ekipu Brazila, sa prednošću od 6:2, ali se naša ekipa brzo vratila u igru, pa akcijom Tijane Bošković uspeva da izjednači rezultat na 12:12. Do kraja drugog seta bilo je poprilično neizvesno do rezultata 22:22, ali servisi Katarine Lazović i blokovi naših devojaka doveli su nas na korak do zlata! Treći set je usled grešaka Brazilki bio lagan za naše devojke, gde je poen Tijane Bogdanović plasiranjem lopte u prazan prostor osigurao dobru prednost od 15:8. Uigrana ekipa i dobra igra naših devojaka dovela su Srbiju i do titula najboljih igrača na terenu.

Tijana Bošković je proglašena za MVP igračicu turnira i za najboljeg korektora, Bojana Drča je najbolji tehničar, a Teodora Pušič je odnela titulu najboljeg libera na svetu!

Svetsko prvenstvo u odbojci održalo se od 23. septembra do 15. oktobra u Holandiji i Poljskoj. Trener naše reprezentacije, Danijele Santareli odabrao je 14 odbojkašica koje su svojom ujedinjenom i jakom igrom dovele Srbiju do zlatne medalje. Na terenu su bile:

Tehničari: Bojana Drča i Slađana Mirković;

Korektori: Ana Bjelica i Tijana Bošković;

Libera: Teodora Pušić i Aleksandra Jegdić;

Blokeri: Jovana Stevanović, Mina Popović i Maja Aleksić;

Primači: Brankica Mihajlović, Bjanka Buša, Bojana Milenković, Katarina Lazović i Sara Lozo.

Srbija je bila u C grupi sa reprezentacijama SAD-a, Nemačke, Bugarske, Kanade i Kazahstana.

Prvi meč je bio 25. septembra sa protivnicama iz Kanade na stadionu Gelredon u Arnemu. Srbija je savladala protivnice sa 3:3, po setovima 25:23, 25:26 i 25:20, nakon 66 minuta igre. U drugom meču protiv Bugarske, Srbija je ostvarila drugu pobedu u C grupi rezultatom 3:2, po setovima 25:21, 22:25, 25:27, 25:21 i 15:9. Meč je trajao 129 minuta. Treći meč u okviru C grupe se odigrao u Lođu i bio je protiv odbojkašica Nemačke reprezentacije. Ženska reprezentacija Srbije zabeležila je još jednu pobedu rezultatom 3:0, po setovima 25:23, 25:22 i 25:23 nakon 75 minuta igre. Četvrtu uzastopnu pobedu odnele su naše odbojkašice protiv Kazahstanki rezultatom 3:0, po setovima 25:13, 25:17 i 25:10, posle 60 minuta igre. U poslednjem kolu C grupe reprezentativke Srbije savladale su Amerikanke u Lođu nakon 65 min igre, i došle do pobede rezultatom 3:0, po setovima 25:20, 25:23 i 25:13.

U F grupi u Poljskoj, igrale su po 4 reprezentacije iz C i B grupe, dok su u Roterdamu igrale selekcije A i D grupe. Plasman u grupu F iz grupe C izborile su se Srbija, SAD, Nemačka i Kanada, a iz B grupe u F ostale su Poljska, Tajland, Dominikanska Republika i Turska. U prvom kolu F grupe osmine finala Srbija je savladala Poljsku sa 3:0, po setovima 26:24, 25:22 i 25:18 nakon 77 minuta igre. U drugom kolu F grupe osmine finala, Srbija je dobila meč protiv Dominikanske Republike rezultatom 3:0, po setovima 26:24, 25:20 i 25:17 nakon 78 minuta igre. U trećem kolu protivnice reprezentacije Tajlanda su savladane nakon 69 minuta igre rezultatom 3:0, po setovima 25:23, 25:17 i 25:15. Sjajna igra naših devojaka dovela je do devete uzastopne pobede naše reprezentacije u poslednjem, 4. kolu F grupe u osmini finala protiv Turske, rezultatom 3:0 a po setovima 25:20, 25:21 i 25:23, nakon 78 minuta igre. Srbija se tom pobedom plasirala u četvrtfinale XIX Svetskog prvenstva u odbojci.

U drugom četvrtfinalu F grupe u Gljivicama, Srbija je savladala Poljsku rezultatom 3:2, po setovima 21:25, 25:21, 25:19,24:26 i 16:14, nakon 132 minuta igre. U meču protiv reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država, u prvom polufinalu, Srbija je savladala protivnice rezultatom 3:1, po setovima 25:21, 25:20, 17:25 i 25:23. Nakon 97 minuta Srbija se plasirala u finale XIX svetskog prvenstva u odbojci. Ovom pobedom Srbija je ostvarila jedanaestu uzastopnu pobedu. U drugom polufinalu u Apeldornu , gde se nastavilo takmičenje, odigrao se meč za treće mesto, Italija protiv Brazila, gde je Brazil odneo pobedu rezultatom 3:1, po setovima 25:23, 22:25, 26:24 i 25:19. U meču za treće mesto i bronzanu medalju, na terenu u Alpedronu SAD je igrala protiv Italije. Za bronzanu medalju izborila se reprezentacija Italije rezultatom 3:0 po setovima 25:20, 25:15, 27:25. Ovo je treća medalja reprezentaciji Italije koja u kolekciji ima jednu zlatnu, jednu srebrnu i jednu bronzanu.