
Одбојка
Савез
Одбојкашки савез Србије
Одбојка је настала 1895. године у Сједињеним америчким државама, када је г. Вилијам Г. Морган, професор физичког васпитања у Холиоуку (Масачусетс), измислио игру коју је назвао “Минтонете”.Одбојка је настала 1895. године у Сједињеним америчким државама, када је г. Вилијам Г. Морган, професор физичког васпитања у Холиоуку (Масачусетс), измислио игру коју је назвао “Минтонете”. Ипак, један локални новинар је забележио да се лопта одбија преко мреже и спорт је готово одмах преименован у – одбојку. Одбојка је веома брзо постала популарна у целом свету. Јапан је играо одбојку већ 1896, а остале азијске земље су га следиле. То је резултирало брзим развојем игре у наредних 20 година. Посебно дизајнирана лопта је направљена, по 6 играча на свакој страни мреже је постао стандард и усвојено правило о три ударца са једне стране мреже. Ниједан земља није суверено владала одбојкашим олимпијским троном, а до сада је Совјетски савез освојио највећи број медаља. Јапанска и руска женске репрезентације су доминирале 1964-1984, али су од тада трон преузеле Куба, Кина и Бразил. Мушки тим САД-а је био најистакнутији током ’80-их, Италија ’90-их и Бразил од 2000.
Од 1964. године одбојка је уврштена у званични програм Олимпијских игара.
У Србију је одбојку 1924. године донео г. Вилијам Вајланд, професор фолклора и народних спортова из Оукленда (Калифорнија), када је у организацији Црвеног крста одржао низ предавања и демонстрација америчких спортова у Београду и Новом Саду. Верује се да његов долазак означава почетак одбојке на овим просторима, а 1924. се сматра за годину када је први пут одбојкашка лопта дошла у Србију.
Ипак, пре ИИ светског рата није постојало организовано такмичење у нашој земљи. Одбојка је представљала једну од вежби и допунски спорт у оквиру Соколских друштава, која су је у то време једина практиковала.
Одбојкашки савез је основан 1946. године у оквиру Савеза за физичку културу Југославије. Од 13. фебруара 1949. године Одбојкашки савез је постао самостална спортска организација.
Светска одбојкашка федерација (ФИВБ) је основана 1947. године, а тадашња Југославија је била један од 14 оснивача (уз Белгију, Бразил, Чехословачку, Египат, Француску, Холандију, Мађарску, Италију, Пољску, Португал, Румунију, Уругвај и САД).
Највећи успех наших одбојкаша везује се за Олимпијске игре и освајање златне медаље 2000. године у Сиднеју.
