Datum održavanja: 4. maj - 27. jul 1924.
Zemlje: 44
Sportisti: 3092
Sportovi: 17 sportova (125 disciplina)

Prvi put na svečanom zatvaranju Igara pojavile su se zastave MOK, zemlje domaćina i zemlje domaćina narednih Igara i to je ostalo nepromenjeno do danas.

Promovisana je olimpijska maksima „Brže, više, jače″ (Citius, altius, fortius), čiji je autor Anri Didon, dominikanski kaluđer koji je časove telesnog vežbanja u Arkej školi u Parizu počinjao tim rečima.

Junak Igara, uz Vajsmilera, bio je finski trkač Pavo Nurmi koji je zabeležio pet pobeda u četiri trke. U razmaku od 55 minuta trijumfovao na 1.500 i 5.000 metara, zatim je osvojio dve zlatne medalje u jednoj trci – u kros-kontriju kao pojedinac i član finske ekipe. Peti trijumf zabeležio je u ekipnoj trci na 3.000 metara, ali u ovoj disciplini medalju je dobila ekipa Finske, a ne i pojedinci.

Jugoslavija učestvuje sa 37 sportista i prvi put osvaja medalje i to zlatne. Učinio je to gimnastičar Leon Štukelj osvojivši prva mesta u višeboju i na vratilu.

• Fudbal

1 – obuhvata plivanje, skokove u vodu, vaterpolo i sinhronizovano plivanje. U Parizu održana su takmičenja u plivanju, vaterpolu i skokovima u vodu.
2 – više nije na programu Igara.

Igre otvorio: predsednik Francuske Gaston Dumerž.
Olimpijski plamen: (prvi put u Amsterdamu 1928).
Olimpijska zakletva: Žorž Andre (atletika).

Medalje osvojilo: 27 zemalja.
Bilans medalja: 1. SAD 99 (45, 27, 27).
Gradovi protivkandidati: Amsterdam, Barselona, Los Anđeles, Prag i Rim.
Najbolji plivač: Džoni Vajsmiler (SAD), docnije filmski Tarzan, osvojio je tri zlatne medalje u plivanju i „bronzu″ u vaterpolu

Jugoslavija – Rezultati 1924

Jugoslaviju je predstavljalo 37 sportista u sedam sportova (atletika, biciklizam, gimnastika, konjički sport, plivanje, rvanje, fudbal), a dve zlatne medalje Leona Štukelja u gimnastici (višeboj, vratilo) donele su joj 14. mesto među osvajačima medalja.
To su prve od 11 olimpijskih medalja gimnastičara.